مرجع گرشگري تور جور
تور هاي جور واجور با تورجور

بعضي از سفرها به نقاطي خاص هستند كه اگر به قصد ديدار دوستي نباشد شايد خيلي كم فرصت سفر به آنها دست دهد و چقدر اين ديدار ها لذت بخش است و ماندگار مثل ديدار شهري در جنوب فارس براي ملاقات يك دوست و در نهايت بازديد از يكي از بزرگترين و مهمترين غارهاي دست كند ايران در اين شهر اين سفر و به ياد ماندني تر كرد. اميدوارم از اين گزارش لذت ببريد.پس با تورجور همراه باشيد تا سفري هرچند كوتاه به غار سنگ شكنان جهرم داشته باشيم.

جغرافياي جهرم

غار سنگ شكنان جهرمنماي بيروني غار سنگ شكنان جهرم

جهرم يكي از شهرستان هاي تابعه استان فارس مي باشد كه در نيمه جنوبي استان واقع شده است. وسعت اين شهرستان ۵۴۳۶ كيلومتر مربع است و از سمت شمال به سروستان و شيراز ازسمت شرق به فسا و داراب ازسمت جنوب به لار و قير و كارزين و ازسمت مغرب به فيروزاباد محدود شده است. آب و هواي اين شهرستان كاملاً كوهستاني و مرتفع است. اين ارتفاعات بخشي از چين خوردگي زاگرس بوده و جهت اغلب كوه ها به تبع سلسله جبال زاگرس جنوبي قرار گرفته و شاخه‌هايي از آن اين شهرستان را محصور كرده است.مردم جهرم به گويش محلي و فارسي سخن ميگوند و شيعه هستند.

 

مسير دسترسي به جهرم

غار سنگ شكنان جهرم

مسير دسترسي به شهر جهرم، با وسيله شخصي از شيراز حدود دو ساعت به سمت جنوب استان مي‌باشد كه بعد از گذشتن از شهر كوچك خفر به جهرم خواهيد رسيد.
بعد از ورود به جهرم نكته اي كه برام خيلي جالب بود نوع و تيپ گونه گياهي اين شهر و نخل هاي بلند بود كه همه جا قابل روئيت بود و جلب نظر مي كرد. انگار اين شهر دروازه ورودي اقليم ناب جنوب كشور است و مي شود حال و هواي خط جنوبي‌ترين نقطه ايران رو تجربه كرد. بعد از ديدار دوست قديمي و صرف ناهار راهي ديدار از يكي از مهمترين غارهاي دست كند ايران شديم و به روايتي اين قاره بزرگترين غار مصنوعي جهان مي باشد.
در ايران تعدادي غار دست كند وجود دارد ولي غار دستكند جهرم كه به غار سنگ اشكن و يا سنگ شكنان معروف است به جهت بزرگي و زيبايي آن در جهان منحصر به فرد است.

سالها قبل وقتي سنگ شكنان جهرمي تصميم گرفتند از سنگ هاي آهكي يك كوه بي نام و نشان استفاده كنند، هيچ وقت خيال نمي‌كردند تراشيدن سنگ از چنين كوهي بتواند يكي از زيباترين جاذبه هاي طبيعي شهرشان را رقم بزند.
غار سنگ شكنان جهرم اگرچه تاريخ روشن و دقيقي ندارد اما به اعتقاد بيشتر باستان شناسان يكي از غارهاي طبيعي و دست كند اين شهر است كه در دوران صفويان تراشيده شده است. قاري كه در جنوب غربي جهرم قرار گرفته و سالها وسيله امرار معاش مردم اين منطقه بوده است.
سنگ هاي سفيد آهكي و شكل پذيري كه در آن زمان از غار سنگ شكنان جهرم به دست مي‌آمد، معمولا صرف تزيين سردر ها و بناهاي باشكوه و مهمي مي‌شد كه يا به اشراف تعلق داشتند و يا به حكومت.
مرغوبيت اين سنگها به حدي زياد بود كه آوازه شان حتي در شهرهاي مجاور هم پيچيده بود و معماران بنا هاي شيراز هم در ساخت و ساز هاي شان از اين سنگ ها استفاده مي كردند. مثل مسجد جامع عتيق شيراز كه از اين سنگها در نماي آن به كار رفته است.
سنگ شكنان جهرمي در زمان برداشت سنگ سعي مي كردند كه به غار اسيب نرسانند. و اين چنين به مرور زمان ستون هاي به جا مانده ي شكل بسيار زيبايي را به غار سنگ شكنان داد. اگر سري به غار سنگ شكنان جهرم بزنيد مي بينيد كه دهانه اين غار به حدي بزرگ است كه مي‌توان با خودرو در آن رفت و آمد كرد.

مشخصات فيزيكي غار سنگ شكنان جهرم

طول غار سنگ شكنان ۲۰۰ متر است.و عرض آن از ۶۰ تا ۱۳۰ متر متغير است مساحت اين غار حدودا ۲۰ هزار متر مربع است و ۱۲ ورودي مختلف دارد. صد ستون سنگي در غار سنگ شكنان جهرم وجود دارد كه غار را تبديل به يك تالار زيبا كرده است. از نظر مرغوبيت سنگ هاي غار سنگ شكنان به دو دسته تقسيم مي شوند.
دسته اول ستون هايي هستند كه شكاف ها و درز هاي زيادي دارند و در واقع كيفيت چنداني ندارند در نتيجه سنگ تراشان انها را استخراج نميكردند.
دسته دوم شامل سنگ ها و ستون هايي است كه هيچ درز و شكافي ندارند و براي جلوگيري از ريزش سقف استفاده نشدند.
پژوهشگران معتقدند كه در گذشته تعداد و قطر ستونهاي داخل غار سنگ شكنان بيشتر از الان بوده است اما سنگ‌شكنان نسل‌هاي به خاطر اينكه در حمل سنگ ها دچار مشكل بودند ،سنگ هاي كنار دهنه ي غار را ميتراشيدند در نتيجه باعث نازك شدن و كم تحملي انها شد.

روايت داستاني از مردم جهرم

مردم محلي جهرم معتقدند كه روزي حاج كاظم فرزند حاج اسماعيل با اسب در حال گردش كنار رودخانه قلات جهرم بود كه صداي ضربات پي در پتكي او را به طرف خود كشاند. پيرمردي كه سنگ هاي كوه را مي‌تراشيد با او هم صحبت و همسفر شد و اين آشنايي حاج اسماعيلي با خانواده پيرمرد، عاشقي را برايش به دنبال داشت. اما مخالفت خانواده حاج اسماعيل با ازدواج اين خانزاده و دختر پيرمرد رعيت، باعث شد تا پيرمرد شرط بگذارد كه خواجه اسماعيل پيش او بماند و با هم در كوه كار كنند.جهرمي ها مي گويند كه بعدها حاج كاظم به استاد كاظم سنگ شكن معروف شد و ۳۰۰ سال قبل استاد كاظم وارث پيرمرد و غار سنگ شكنان جهرم شد.
غار سنگ شكنان جهرم با اين همه جاذبه و زيبايي ثبت ملي نشده است اما سازمان ميراث فارس اين قول را داده كه به زودي ثبت ميشود.

براي ادامه ي مطلب غار سنگ شكن جهرم كليك كنيد.

امتیاز:
بازدید: 6
برچسب:
:
[ 1397/9/19  ] [ ۲۰ ] [ toorjoor ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب