مرجع گرشگري تور جور
تور هاي جور واجور با تورجور

گلستان زيبايي ها در شمال دزفول

اين روزها حال و هواي خوزستان مناسب سفر است. يك باران كه بيايد زمين ها سبز مي شود و شكوفه ها بيرون مي زنند و زمين هم شاداب مي شود.
اما دزفول شمالي ترين شهر استان خوزستان محسوب مي شود هميشه آماده ديده شدن است.چون دزفول كه از سمت شمال به استان لرستان و از شرق به مسجدسليمان و استان چهارمحال و بختياري و از شمال غربي به انديمشك و از جنوب به شوشتر و اهواز به سمت غرب شوش محدود مي گردد داراي ويژگي هاي منحصر به فرد خود است.
در دزفول كرانه‌هاي رودخانه دز از بخش شهيون در شمال تا روستاي عباس آباد در جنوب با برخورداري از سواحل شن ماسه اي و سنگي پذيراي مهمانان فراواني در ايام مختلف سال است.
اين شهرستان از سه قسمت جلگه اي، نيمه كوهستاني، تشكيل شده است. ارتفاع اين شهرستان ۱۴۸ متر از سطح دريا مي‌باشد و مناطق نيمه كوهستاني اين شهرستان سردشت و شهيون و مناطق كوهستاني آن احمد فداله و دره كايد محسوب مي‌شوند.پس با تورجور همراه باشيد تا سري به تمام ديدني هاي دزفول بزنيم.البته ديدني هاي دزفول يكي دو تا نيستند ولي ما سعي ميكنيم بهترين جاذبه هاي دزفول را نام ببريم و درمورد آنها توضيح دهيم.

 

ديدني هاي دزفول

كول خرسان

ديدني هاي دزفولكول خرسان دزفول

منطقه طبيعي و زيباي كول خرسان يا اشكفت زرده كه در كيلومتر ۲۸ جاده ي ‏شهيون ، سمت چپ جاده مجاور در روستاي بيشه بزان داراي آب دائمي، آبشار آبچكان، بيشه زار و انواع روييدني هاي خاص منطقه از جمله مناطق ديدني شمال دزفول است.

دسترسي به كول خرسان يا همان اشكفت زرده از دو مسير بيشه بزان و از مسير قلعه شاداب قابل دسترس است.كول خرسان مجموعه‌اي از دره هاي عميق با ارتفاع حدود ۵۰۰ متر تا ۶۰۰ متر بوده كه دره هاي هاي قلعه شاداب به آن منتهي و برخي از اين درها به رودخانه دز راه پيدا نموده و در برخي از اين دره هاي عميق نهرهاي آب جاري و مملو از نيزارها و علفزارها همراه با تك درخت ها و درختچه ها مي باشد.

دامنه شرقي كوه قلعه ي شاداب، مملو از درختان بادام و كنار بوده كه محل مذكور را كنارستان گويند. همچنين انارستان از زيستگاههاي مهم پرندهتيهودر منطقه مي باشد كه به كل خراسان راه مي‌يابد.

ديوني و پيربانگو

روستاي ديوني و پيربانگو دزفول-ديدني هاي دزفولروستاي ديوني

هر چقدر از دزفول به سمت شمال آن شهر و مناطق كوهستاني برويد زيبايي‌هاي آن سرزمين بيشتر مي شود در كيلومتر ۴۷ جاده شيهون_- دزفول منطقه زيباي ديوني قرار دارد كه با رودخانه دائمي درختان فراوان و بيشه زار هاي متعدد به محلي براي تجمع طبيعت گردان تبديل شده است. منطقه پير بانگو هم ۴ كيلومتري آن سوتر با درختان انبوه و چشمه آب دائمي و منظره هاي زيبا طبيعت بكر را فراهم آورده است.اين منطقه يكي از بهترين ديدني هاي دزفول به شمار مي آيد.

شوي؛دسته گلي در كوهستان

ديدني هاي دزفول-آبشار شوي دزفولآبشار شوي دزفول

روستا و آبشار شوي در شمال غرب دزفول از جمله بلندترين آبشارهاي ايران محسوب مي شود. دسترسي به آن از دو مسيره تله زنگ در شمال انديمشك و سردشت در دزفول امكان پذير است. اين آبشار از بزرگترين و زيباترين آبشارهاي منطقه بختياري است كه در دهستان شوي بخشي شيهون در شمال شهرستان دزفول قرار دارد و از جاذبه هاي گردشگري منطقه بختياري محسوب مي شود. منطقه شوي زيستگاه پازن پلنگ خرس و سمندر بوده و پوشيده از درختان بلوط مي باشد.

از عمده دلايل بكر بودن منطقه شوي سختي مسير و نبود جاده اتومبيل رو در اين منطقه است. براي رسيدن به آبشار شوي مي بايست از راه آهن وزن دره كوهستاني منطقه بختياري استفاده كرد كه در هر صورت مسافت نسبتاً زيادي پياده پيموده مي شود.اين آبشار زيبا را هم ميتوان يكي از بهترين ديدني هاي دزفول نام برد.

توبيرون

توبيرون دزفول-ديدني هاي دزفولتوبيرون دزفول

دره ي توبيرون در مسيري به طول ۳۵ تا ۴۰ كيلومتر در شمال دزفول واقع است كه ديواره هاي رفيع آن با ارتفاع ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر و انبوه درختان انگور، انجير وحشي، برگ هاي شاوشان ، آبشارها و آبچكان ها جلوه بسيار زيبايي به اين دره ها داده است كه چشم هر بيننده اي را محو تماشاي خود مي‌سازد. اين دره حاصل هزاران سال فرسايش آبي حاصل از بارندگي هاي فصلي در حوزه هاي بالاتر و سرازير شدن تند آب ها در كوه و تپه مي باشد. به نحوي كه در فصول خشك عمق زياد دارد و ،مانند يك زهكش عمل كرده و آب سفره‌هاي زيرزميني را جمع كرده و آب در كف دره جاري ميشود، به طوري كه در بعضي قسمت ها از ديواره و كف دره اب زلال تراوش مي‌كند.

((تٌو)) در لهجه دزفولي به معني تب گرما و تو بيرون به معناي مكاني كه گرما را از تن مي زدايد ، گفته مي شود كه در قديم براي كاهش درد بيماري ها از اين محل استفاده مي‌شده است. البته تو بيرون به معناي بي مانند هم هست و حتي مناطقي از اين دره زيبا، شكارگاه خوبي براي صيادان نيز بوده است .براي عزيمت به اين دره زيبا بايد از مسير جاده سردشت برويد و حدود ۲۴ كيلومتر طي كنيد. نرسيده به گردنه تنگ سرا سمت چپ به جاده فرعي برويد و حدود ۶ كيلومتر جاده شني را طي كنيد.توبيرون نيز يكي از جذاب ترين ديدني هاي دزفول به شمار ميرود كه ديدن آن را حتما توصيه ميكنم.

ليوس؛شاهكارسنگي

ليوس روستاي سنگي در دزفولليوس روستاي سنگي در دزفول

اما ليوس از جمله روستاهاي گردشگري، بخش سردشت دزفول است. كه سابقه آن به بيش از ۷۰۰ سال برمي‌گردد معماري ابنيه اين روستا كاملا بومي و سازگار با محيط است. درخت چنار و چشمه روستا و بقاياي آسياب هاي آبي و مناظر كوه لنگر، از ديدني هاي روستا محسوب مي شود. روستاي ليوس در ۸۲ كيلو متري جاده شهيون دزفول، دامنه ي كوه لنگر قرار دارد.

براي گشت و گذار به كل روستاها و مناطق تاريخي طبيعي شمال دزفول پيشنهاد مي دهيم محل اقامت خود را پامنار انتخاب كنيد و سپس روزانه به گشت و گذار در ديگر مناطق بپردازيد.

پامنار؛رنگين كمان زيبايي ها

ديدني هاي دزفول-پامنارروستاي پامنار،رنگين كمان دزفول

از جمله روستاهاي شاخص گردشگري شمال دزفول در بخش شهيون پامنار نام دارد. پامنار يكي از زيباترين ديدني هاي دزفول است كه  در ۴۲ كيلومتري شمال دزفول واقع شده است و در كنار درياچه سد دز واقع است. مخارج زندگي مردم اين روستا از راه توليد لبنيات و محصولات كشاورزي، دامداري، ماهيگيري، قايقراني و نيز توليد و فروش صنايع دستي از جمله كپو بافي تامين مي شود.

روستاي پامنار نزديك به ۴۰ خانوار و بيش از ۲۵۰ نفر جمعيت دارد. منطقه شكار ممنوع شاداب با مساحت حدود ۵۰۰۰ هكتار در ۴۰ كيلومتري شمال شهرستان دزفول بين روستاي پامنار و اسلام آباد واقع است. از ضلع غربي مشرف به درياچه سد دز و از شمال به روستاهاي اسلام آباد پامنار و از جنوب به رودخانه دز و از شرق به روستاهاي بيشه بزان و بازارگه منتهي مي گردد.

گويش مردم اين روستا بختياري است و از اهالي منطقه و بختياري شَهي شهرت دارند .از جمله مهمترين عامل توجه گردشگران به روستاي پامنار همجواري آن با درياچه شهيون است. اين درياچه يكي از زيباترين درياچه هاي ايران و جهان در شمال غربي دزفول و پشت دو كوه شاداب و تنگ جوان شكل گرفته كه چهره زيبايي به اين منطقه داده است به گونه اي كه جزيره بزرگ و سطح درياچه با مساحتي بالغ بر ۶۰ هزار متر مربع چشم انداز زيبايي را به وجود آورده است. در اين جزيره درختان كُنار، سدر، بادام كوهي، كلخنگ، بيد و همچنين جانوران كوچك مانند روباه و خرگوش در كنار پرندگان زيباي مثل تيهو، كبك و پرندگان دريايي، حيات وحش بي نظير را شكل داده است.
قلعه شاداب در جنب اين روستا يكي از مناطق با قدمت تاريخي و حفاظت شده محيط زيست و زيستگاه برخي گونه‌هاي جانوري و گياهي است. قلعه شاداب با ده كيلو متر طول و چهار كيلومتر عرض يكي از بزرگترين قله هاي طبيعي ايران محسوب مي شود. ديواره هاي طبيعي آن تا ۷۰۰ متر ارتفاع دارند اين قلعه در دوره ساسانيان به دژ انوشبرد يا دژ فراموشي خوانده مي شود.

عبور از پل متحرك و چوبي اين قلعه طبيعي مي‌توان كيلومترها از طبيعت منطقه را زير نظر گذراند. وجود اين قلعه در نزديكي درياچه سد دز و دو روستاي گردشگري پامنار و اسلام‌آباد باعث اهميت چندان نشده است.

روستاي پامنار جزء بخش شيهون از توابع سردشت در فاصله هوايي ۲۵ كيلومتري و فاصله جاده اي ۴۲ كيلومتري شهر دزفول به وسعت ۵۷ هكتار در ميان دامنه رشته كوه هاي زاگرس و مشرف به درياچه سد دز در شمال اين شهرستان واقع شده است. روستاي پامنار به واسطه چشم اندازهاي بسيار متنوع طبيعي، فرهنگي به دليل همجواري با درياچه دز، وجود قلعه طبيعي شاداب، درخت‌هاي سدر، دره ها و چشمه ها، داراي طبيعتي جذاب و خاص است. كه همه ساله گردشگران فراواني را به خود جذب مي كند از جمله تفريح هاي موجود در منطقه مي‌توان به قايقراني در درياچه دز، اسكي روي آب، شنا، گذران اوقات فراغت در جزاير درياچه و سواحل آن، استفاده از هواي مطبوع، مشاهده حيات وحش منطقه به ويژه پازن و تيهو، ماهيگيري ورزشي در درياچه، مشاهده و آشنايي با زندگي عشايري مردم بومي و فضاي زيباي معماري سنتي منطقه، آشنايي و مشاهده ي صنايع كوهنوردي و مشاهده دره هاي عميق كول خراسان و دره رودخانه دز نام برد.

فضاي روستا با بوي خانه هاي كاهگلي آن كه شما را مهمان سفر به سالها پيش مي كند .از گياهان و پوشش هاي منطقه مي‌توان به رمليك كُنار،بنه،بادام،جاز،انجير،بلوط و نخل اشاره كرد.
از ديگر جاذبه هاي اين منطقه مي توان از هنر كپوبافي ياد كرد كه از صنايع دستي رايج بومي آن منطقه است.اين مكان كه جزو ديدني هاي دزفول است را فراموش نكنيد.

كپوبافي؛اوج خلاقيت

كپوبافي دزفول-جاهاي ديدني دزفولكپوبافي دزفول

روستاي پامنار و اسلام آباد كه در نزديكي هم قرار دارند  و خاستگاه هنر كپوبافي در دزفول هستند كپوبافي براي مردم اين منطقه نه تنها هنر و ذوق به شمار مي رود بلكه زندگي است و محل مناسبي براي امرار معاش زنان زحمتكش محسوب مي شود كه در كنار كار طاقت فرساي روزانه به تهيه آن مي‌پردازند و همواره به عنوان يك ميراث آن را حفظ كردند.
كپوبافي از بافته هاي حصيري است و مواد اوليه آن كرتك و برگ نخل هاي خرما است كه از ساليان متمادي رواج داشته است كه كرتك نوعي گياه خودرو است كه در حاشيه هاي نهرها رودخانه ها و دشت هاي منطقه شيهون به وفور يافت مي شود.

انواع توليدات را شامل اشكال بيضي و دايره اي و با كاربردهاي مختلف به ويژه مصنوعات صنعتي از جمله گلدان، جا دستمالي، زير كتري، زير قوري، ميوه خوري و ا انواع ديگر محصولات حصير بافت، اعلام كرد.

نوع توليدات كپو در منطقه از نظر كمي و كيفي در سطح بسيار خوبي قرار دارد. مسابقه و نمايشگاه كپوبافي نيز تاكنون در روستاي پامنار با هدف ارائه توانمندي هاي زنان و دختران اين منطقه در امر كپوبافي و بافته هاي حصيري برگزار شده كه مورد توجه گردشگران زيادي واقع شده است. محصولات توليدي كفي اين روستا و روستاهاي شهرستان دزفول به ساير نقاط كشور به ويژه تهران و شهرهاي شمالي ارسال مي‌شود.پس،بعد از مشاهده ي ديدني هاي دزفول از كپو هاي زيبا ديدن كنيد و براي دوستانتان سوقاتي بخريد.

در گذشته پامنار كجا بود؟

ديدني هاي دزفول-پامنارپامنار

روستاي پامنار در گذشته در كنار سرچشمه هاي رود دز قرار داشته و با داشتن نخلستانهاي زياد مركز مهمي براي تهيه مواد اوليه آن به شمار مي رفته است. اما با آبگيري سد دز در سال ۱۳۴۲ نخلستان‌هاي اين منطقه به زير آب رفت و خود روستا نيز به محل فعلي آن يعني كناره درياچه منتقل شد. در حاشيه درياچه سد دز، برخي نخل‌ها از آب بيرون زده كه نشان از وجود بخشي از نخلستان‌هاي آن زمان است.

بعد از اين اتفاق صنعتگران كپوبافي با توجه به اين كه اين هنر دستي ريشه در فرهنگ و آداب آنها دارد و بخش مهمي از هنر آنها محسوب مي شد مواد اوليه خود يعني برگ نخل هاي خرما را از ساير مناطق به ويژه مناطق جنوبي كشور تهيه مي‌كنند. محصولات زيادي توسط كپوبافي آن در زمينه هاي مختلف به ويژه ظروف تزئيني و سنتي با استفاده از رنگ ها و نقوش سنتي از دير باز توليد و با هويت تاريخي، زينت بخش خانه ها هستند.

روستاي پامنار در سالهاي اخير با توجه به پتانسيل‌هاي بالاي گردشگري به عنوان يكي از روستاهاي نمونه گردشگري استان خوزستان، برگزيده شده و به تازگي اقداماتي نظير تسطيح تپه ها براي احداث رستوران، كمپ و پاركينگ و تعريض جاده دسترسي در اين منطقه صورت گرفته است .شغل عمده ساكنان منطقه دامداري است كه در كنار دامداري كشاورزي به صورت كشت ديم و بيشتر كشت ديم گندم و جو وجود دارد. همچنين عده زيادي از ساكنان روستاهاي پاقلعه و پامنار به شغل صيادي در درياچه سد دز ،مشغول هستند. زبان مردم محلي گويش لري بختياري است و سنت ها و آيين هاي اصيل بختياري در آداب ساكنان به چشم مي‌خورد.

براي ادامه ي مقاله ي جاذبه هاي دزفول كليك كنيد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۴۷:۰۹ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب