مرجع گرشگري تور جور
تور هاي جور واجور با تورجور

كاشان با سابقه تمدني هفت هزارساله

ايران سرزمين كهن با تمدني چند هزار ساله داراي شهرهاي تاريخي و فرهنگي گوناگوني مي باشد.از جمله اين شهرا كاشان با سابقه ي تمدني هفت هزارساله در شمال شرغي شوره زارهاي كوير مركزي ايران با وسعت ۹۶۴۷ كيلومتر مربع واقع شده است.در طول تاريخ به نام هاي متعددي مانند كي آشيان،كاشيان،چهل حصاران و غيره شهرت داشته است از صنايع معروف آن ميتوان كاشي كاري،گنبد سازي،گچ كاري،منبت كاري ومشبك كاري را نام برد و همين طور فرش و قاليچه و كاشان شهرتي جهاني دارد.در ادامه با تورجور همراه باشيد كه سفري به  تك تك بناهاي تاريخي كاشان داشته باشيم و بدانيم وقتي به كاشان سفر كرديم از چه بناهايي در كاشان ديدن كنيم.

 

بناهاي تاريخي كاشان

 

۱-مسجد آقا بزرگ كاشان

مسجد اقا بزرگ كاشان
مسجد اقا بزرگ در سال ۱۲۶۵ ه.ق با سرمايه ي حاج محمد تقي خانبان ساخته شد.
طراحي اين بنا به سبك مدارس صدر و چهارباغ اصفهان مي باشد.از ويژگي هاي وصف ناپذير آن كاشي كاري،آجر كاري،كتيبه هاي نفيس كاشي و گچي،خطاطي هاي نستعليق و نقاشي هاي آن ميباشد كه توجه بازديد كنندگان را به خود جلب ميكند.

 

۲-مسجد جامع كاشان

بناهاي تاريخي كاشان-مسجد جامع كاشانمسجد جامع كاشان

مسجد جامع كاشان با قدمت ترين بناي تاريخي متعلق به دوره ي سلجوقيان در ۶۳۳ ه.ق ميباشد،اين بنا شامل ۳ محراب ،۲ شبتان بزرگ،۱ شبستان تحتاني،حوض خانه ي گمبد،ايوان و صحن مي باشد.
منحصر به فرد بودن اين بنا مربوط به دوره ي سلجوقي و آجر كاري هاي آن مربوط به دوره ي آل بويه و ساختار يكي از محراب هاي شبستان كه به دوره ي ايلخاني برميگردد.

 

بازار سنتي كاشان

بناهاي تاريخي كاشان-بازار سنتي كاشانبازار سنتي كاشان

در سفر به كاشان و بازديد از بازار سنتي علاوه بر بناهاي تاريخي كاشان مانند كاروانسراي ميرپنج،مسجدطمقاچي،مسجد ميدان ميرعماد،مسجد بروجردي ها و تيمچه ي صباغ و تيمچه ي عين الدوله و …كه در قسمت هاي مختلف بازار واقع شده اند.ميتوان از صنف هاي گوناگون از بزازها،مسگرها،فرش فروش ها تا مغازه هاي رنگارنگ انواع عرقيجات ناب و شيريني پزهاي متنوع سنتي بازديد و خريد نمود.

 

خانه بروجردي ها

بناهاي تاريخي كاشان-خانه بروجردي هاخانه بروجردي ها

خانه ي بروجردي ها  در سال  ۱۳۱۰ ه.ق در دوره قاجار توسط استاد علي مريم كاشاني طراحي و اجر شد نكته قابل تامل بناي بروجردي ها در نام آن كه به پيشه صاحباخانه حاج سيد حسن نطنزي كه به تجارت با بروجرد مشغول بود،برميگردد.
بناي بروجردي ها با ۳۰۰۰ مترمربع مساحت شامل حياط اندروني،بيروني،هشتي،راهرو،حياط تابستان نشين و زمستان نشين،حياط سرپوشيده،آشپزخانه و زيرزمين مي باشد.
بادگير هاي قرنيه هلالي و كلاه فرنگي آن و نقاشي هاي آبرنگ و رنگ روغن كه به دستان كمال الملك روي ديوارهاي بنامنقش شده اند، از جذاب ترين و باشكوه ترين بخش هاي بناهاي تاريخي كاشان محسوب ميشوند.

 

خانه طباطبايي ها

بناهاي تاريخي كاشان-خانه طباطبايي هاخانه طباطبايي ها

خانه طباطبايي ها يكي از بناهاي تاريخي كاشان است كه در  سال ۱۲۵۰ ه.ق. سيد جعفر طباطبايي ،تاجر معروف فرش اين بنا را ساخت.
طراح و معمار بنا استاد علي مريم كاشاني ميباشد.وسعت بنا ۴۷۰۰ متر مربع كه شامل ۴۰ اتاق ،۴حياط،۴ زيرزمين،۳ بادگير و ۲ رشته قنات مي باشد.
خيره كننده ترين قسمت خانه ي طباطبايي ها ،حياط و حوض دل انگيزش ،اتاق شاه نشين با پنجره هاي مشبك رنگي و آيينه كاري و نيز گچ بري ها و نقاشي هاي طراحي شده توسط صنيع الملك مي باشد.

 

خانه عامري ها

خانه عامري هاخانه عامري ها

خانه عامري ها در دوره ي زنديه بنا شد و در دوره قاجار گسترش يافت.شامل ۸۵ اتاق و چندين حياط مي باشد.
در معماري بنا مقرنس كاري،منبت كاري و گچ بري هاي خيره كننده اي كار شده است.
اين بنا بلندترين بادگير خانه هاي كاشان را دارد و همين موضوع ويژگي منحصر به فردي به آن بخشيده است كه نبايد ديدنش را از دست داد.

 

باغ فين و حمام فين كاشان

بناهاي تاريخي كاشان-باغ فين و حمام فين كاشانباغ فين

باغ فين كاشان در دوره ي شاه عباس اول صفوي ساخته شده است. بخش هاي ديگر باغ از حمله اتاق شاه نشين،خلوت كريمخاني،حمام سلطنتي،موزه ملي در دوره هاي بعد ساخته شده اند.
برخي منابع از غياث الدين جمشيد كاشاني و برخي ديگر از شيخ بهايي به عنوان طراح باغ فين نام برده اند.
درختان چنار و سرو قد برافرراشته با قدمت حدود ۵۰۰ سال در كنار چشمه پاك و تغيير ناپذير سليمانيه به فضاي تاريخي و فرهنگي باغ آرامشي صد چندان بخشيده اند.
حمام فين در بخش جنوبي باغ فين واقع شده است.از دو حمام كوچك و بزرگ كه هر يك شامل ورودي،گرمخانه،آبنما،خزينه،محل نظافت و سربينه مي باشند.
حمام كوچك همزمان با باغ فين ساخته شد و به علت قتل امير كبير در ۱۲۳۰ ه.ش. مشهور است.
حمام بزرگ در دوره ي فتحعلي شاه قاجار ساخته شده است كه داراي راهروهاي زيادي با معماري زيبا مي باشد.

 

خانه ي عباسيان

بناهاي تاريخي كاشان-خانه ي عباسيانخانه-ي-عباسيان

در سال هاي پاياني نيمه اول قرن ۱۲ ه.ق. ساخته شد.بعد از فوت مالك اوليه وراث سهام خود را فروختند.حياط بيروني بنا را تاجري معروف به نام عباسيان خريداري نمود كه از آن زمان به خانه عباسيان مشهور شد.وسعت بنا ۷۰۰۰ متر مربع مي باشد كه شامل ۵ طبقه،۵ حياط و گودال باغچه است.سبك معماري بنا به گودال باغچه شهرت دارد. به دلايلي از جمله بهره بردن از آب قنات و نيز حفظ خانه از سرما و گرما.
ويژگي منحصر به فرد آن سبك معماري و گچ بري هايش مي باشد.قسمتي از بنا به بنياد سهراب سپهري تعلق گرفته است.

 

حمام سلطان امير احمد

بناهاي تاريخي كاشان-حمام سلطان امير احمدحمام سلطان امير احمد

حمام سلطان امير احمد در مجاورت با امامزاده سلطان امير احمد مي باشد.بناي اوليه ي حمام به دوره سلجوقيان و بناي امروزه آن به دوره قاجار برميگردد.

حمام امير احمد ۱۱۰۲ مترمربع .سعت دارد و از ۲ بخش كوچك و بزرگ شامل بلوخان،سردرورودي،هشتي،راهروهاي ارتباطي،سربنيه،ميان در،گرم خانه،جام خانه و چاه خانه مي باشد.
از ويژگي منحصر به فرد حمام بام گنبدي شكل با شيشه هايي از جنس عدسي محدب ،گچ بري ها و كاشي كاري ها ي فيروزه اي حمام مي باشد.

براي ادامه ي مطلب آثار تاريخي كاشان خانه به سايت تورجور مراجعه كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۰۸:۱۸ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

دره ي كال جني در شمال طبس واقع شده است.اين دره ي مرموز كه توسط كنجكاوي هاي بشر كشف شده است هر ساله محل بازديد افراديه كه احتياج به تجربه ي چالش هاي هيجان انگيز در زندگي دارند.

براي سفر به اين مكان رمز آلود به سمت شهر طبس روانه ميشويم.البته قبلش بايد بگم كه به هيچ وجه تنها به اين دره قدم نگذاريد چون جدا از بحث جن و ارواح هنوز هم قسمت هاي كشف نشده اي در آن وجود دارد كه نميتوان ريسك كرد و احتمال گمشدن در اين دره ي مرموز وجود دارد.

دره ي كال جني چگونه به وجود امده است؟

دره ي كال جني،تورجورفرسايش ديوارهاي كال جني

نقش و نگار هايي كه روي دره ي كال جني هستند بيانگر قدمت بالاي اين دره است كه طي هزاران سال در اثر فرسايش و همچنين جريان آب به وجود امده اند.در اين دره فرسايش آب به اوج خودش رسيده بود و اين فرسايش باعث به وجود آمدن نقش ها و برجستگي هاي عجيب و غريبي در كف رود خانه شده است.

در زمان ساسانيان خانه هايي به اسم خانه ي گبر ها دردل ديواره هاي اين دره ساخته شده بود. گفته ميشود اين گبرها محل زندگي چله نشينان زرتشت و يكتاپرستان بوده است. كه همه ي اينها به وسيله ي تيشه ي بشر ساخته شده بود كه بعضا قبول ندارند و كار دست طبيعت ميدونند ولي هنوز هم رد پاي تيشه را روي تونل ها و ديواره ميتونيد ببينيد و زندگي كه در قديم جريان داشته را ميتونيد لمس كنيد

كال جني كجاست؟تورجورحفره هاي دست ساز كال جني

چرا به آن كال جني ميگويند؟

جاذبه هاي كال جني -تورجور

كلمه ي كال جني از دو بخش كال+جني تشكيل شده است.كال به معني دره است كه توسط سيلاب ها تشكيل شده است.بوميان قديم به دليل ترسناك و مخوف بودن ديوارهاي بلند و تونل هاي اين دره لقب جني را به آن نسبت دادند.حال اينكه جن در آنجا وجود دارد يا نه را داستان هاي متفاوتي ذكر كردند.

جاذبه هاي كال جني

كال جني دره ي ارواح-تورجورجاذبه هاي كال جني

دره اي نسبتا عميق(كه براي دسترسي به كف آن احتياج به يك راهنما داريد) با ديواره هاي بلند و پر شيب به همراه تونل ها و گبر ها چشم همگان را خيره ميكند.اين دره كه در بعضي قسمت ها به شكل U و در بعضي مناطق به شكل V ديده ميشود. حتي در بعضي از مناطق در اين دره وقتي سرتان را بالا ميگيريد ديواره هاي سر به فلك كشيده كه فرصت كمي به آُسمان براي خودنمايي ميدهند، را ميبينيد.

همه چيز در مورد كال جني-تورجورديواره هاي بلند كال جني

بعد از گذر از چشمه هاي كوچك كه به آن شلن ميگويند به كف دره ميرسيد. فرق عجيب اين دره با بيابان اطرافش همين است كه اصلا مشكل كمبود آب وجود ندارد. شلن ها مكان مناسبي براي آب تني و رفع خستگي راه در فصل تابستان و اوايل پاييز هستند.

حفره ها و تونل هايي را ميبينيم كه تاريخچه ي آن ها را خدممتون گفتم ،اگر كمي جلو تر برويم منطقه ي بي آب و علفي ميرسيم كه به دليل ريختن آب در قنات ها خشك شده است.

در اين محدوده چاهي به عمق ۲ متر وجود دارد كه به كمك فردي ميتونيد داخل آن شويد و سپس از قسمت خروجي اين چاه به عمق ۷ تا ۸ متر با كمك جاي دست هاي روي ديواره هاي چاه خارج شويد.

تونل هاي كال جني-تورجورتونل هاي كال جني

بعد از خروج از چاه به يك تالار برميخوريم كه دو تا ايوان دارد كه هر كدام چند تا اتاق دارند.همانطور كه در قبل گفتم در قديم محل زندگي بوده كه اين تالار با اين ايوان و رد تيشه هاي معماران روي ديواره هاي اتاقك ها بيانگر اين موضوع هست.

يكي ديگر از جاذبه هاي كال جني وجود نخلستان هاي خودروست كه ديدن آن خالي از لطف نيست.

نخلستان هاي كال جنينخلستان هاي كال جني

ساختار دره ي كال جني

ساختار دره ي كال جني-تورجورساختار دره ي كال جني

دره ي كال جني شامل يك كال فرعي و يك كال اصليست.كال اصلي از نخلستان شروع شده و به ازميغان ميرسد.آب جريان يافته در كال اصلي باعث به وجود امدن گياهان سبز شده است.اين آب در انتها به قنات ميرسد و كال را ترك ميكند.

بهترين فصل سفر به كال جني

بهترين فصل اوايل پاييزي و عيد نوروز و بهار ميباشد.

مسير دستري به دره ي كال جني

ورودي دره ي كال جنيورودي دره ي كال جني

براي رفتن به اين دره ي اسرار اميز ابتدا به استان يزد و شهر طبس برويد سپس از جاده ي طبس-بشرويه خارج شويد و به طرف روستاي ازميغان برويد.نرسيده به روستا ي ازميغان ،از جاده ي آسفالت و دوراهي استخر شاعر خارج شويد و بعد از طي حدودا ۵ كيلومتر به دره ميرسيم. حال دو راه وجود دارد كه وارد دره شويد:

راه اول اينه كه جاده ي خاكي را ادامه بدهيم كه به ابتداي دره ميرسيم.در طي مسير رفتن به دره ميتونيم چشمه هاي آبي را مشاهده كنيم

و راه دوم ميتونيم از شكافي بين راه خاكي وارد دره بشيم.درسته در زمان رسيدن به دره صرفه جويي ميشه ولي چشم انداز هاي زيبا را از دست ميدهيد،پس پيشنهاد ما راه اول است.

تور-روستاي-ارميغانروستاي-ارميغان

تونل-هاي-كال-جني-تورجور

اميدوارم كه استفاده ي كافي را برده باشيد.لطفا اگر مطلبي ،نظري داريد در قسمت نظرات بنويسيد.مقالات زير را هم از دست ندهيد:

براي سفر با تور چه وسايلي ببرم؟

عكاسي حرفه اي در طبيعت؟

راه هاي انخاب بهترين تور طبيعت گردي؟

براي ادامه ي مقاله ي كال جني طبس گلشن كليلك كنيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۱۹:۲۵ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

بهتر است از تعريف طبيعت گردي يا همان بوم گردي يا اكوتوريسم شروع كنيم.اكوتوريسم از كلمه ي eco به معني طبيعت و tourism به معني گردش تشكيل شده است.
تور هاي طبيعت گردي گونه از گردشگري هستند كه در آن گردشگران باهم جمع ميشوند و به همراه ليدر معمولا به ديدار مناطق بكر دست نخوره ي طبيعت ميروند.
در تورهاي طبيعتگردي صرفا هدف ديدار و گشت و گذار در طبيعت نيست بلكه اموزش محيط زيستي و ايجاد منفعت به آن جامعه ي محلي مطرح است.

شرايط تور هاي طبيعت گردي:

1-اقامت:

تورهاي طبيعت گردي يا به صورت كمپينگ برگذار ميشوند يا اقامت آنها خانه روستايي يا بومگردي يا هتل است.

اقامت گاه هاي بوم گردي-تورهاي طبيعت گردي-تورجورخانهي بوم گردي

حال سوالي كه پيش مياد تور هاي كمپينگي چيست؟

كمپينگ يعني افراد به جاي اينكه پول خود را صرف هتل يا هاستل و .. بكنند زير اسمان و در دل طبيعت كمپ ميزنند و انجا اقامت ميكنند.
كه تور هاي كمپينگي دو تا مزاياي مهم دارد:
اول اينكه در هزينه صرفه جويي ميشود ، در نتيجه براي تور هزينه ي كمتري را ميپردازيد.
و دوما به گفته ي خيلي از طبيعتگردان ،سفرهاي كمپينگي لذت خيلي بيشتري نسبت به سفرهاي به اصطلاح لاكچري دارد چون در تمام مدت سفر طبيعت را ميتونيد با تمام وجودتان حس كنيد و از تك تك لحظات در حضور طبيعت قدر دان باشيد.

سفر كمپينگي-تورهاي طبيعتگردي-تورجور

2-پذيرايي و غذا در تور هاي طبيعتگردي:

پذيرايي در يك تور بسته به آن تور دارد اكثر تورهاي طبيعت گردي قبل از شروع برنامه تمام برنامه هايشان و بازديد هايشان به همراه نحوه ي پذيراييشون را ذكر ميكنند.

3-درجه ي سختي تور هاي طبيعت گردي:

3 تا درجه ي سختي وجود دارد كه به ترتيب آسان،متوسط،سخت ميباشد كه هر كدام شرايط و ضوابط خود را دارند.و درجه ي سختي يك فاكتور فوق العاده مهم در انتخاب تور هاي طبيعتگردي ميباشد.

نكات مهم در مورد سفر با تورهاي طبيعت گردي:

تورابشار شيوند از اصفهان-تورجور

1-سبك سفر كنيد.
2-طبق ليست وسايلي كه هر تور طبيعت گردي نياز دارد و توسط گروه ها ذكر ميشه،كوله تان را بچينيد.
براي دانستن بيشتر براي هر سفربا تور چه وسايلي بريم اين مقاله را از دست ندهيد.
3-خوش اخلاق و خوش قول باشيد.
4-طبق قوانين كه مسئولين تور و توليدر گروهاتان ميگويند، رفتار كنيد.
5-از طبيعت نهايت لذت راببريد ولي چيزي به جز عكس يادگاري از طبيعت نبريد.
6-نكات بهداشتي را رعايت كنيد و سعي در حفاظت طبيت و محيط زيست داشته باشيد.
7-مواظب مدارك و وسايلتان باشيد.
8-با خريد از مكان هاي محلي به اقصاد انها كمك كنيد.
9-در مورد مكاني كه قراره برويد تحقيق كنيد.

براي ادامه ي مطلب  تورهاي طبيعت گردي چيست؟|مشاهدي همه ي تورهاي طبيعتگردي  كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۵۸:۰۷ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

تاريخچه ي شوش :

شهر شوش شناخته شده ترين شهر جهان و پايتخت تمدن ايران در استان خوزستان ميباشد.كه قدمت آن به 4 هزار سال پيش از ميلاد مسيح ميرسد.و همچنين به نام هاي مختلفي مانند سوزيانا ،سوسا،شوشن ياد ميشود.
شهر شوش در زمان ايلامي ها به پايتخت سياسي ،مذهبي به دليل موقيت ويژه ي آن،انتخاب شده بود.سپس توسط پادشاه آشور ويران شد.كه بعد در زمان هخامنشي ها و روي كار امدن داريوش هخامنشي مجددا رونق گذشته را يافت. همچنين شوش محل اقامت كوروش كبير در فصل زمستان بود.
شوش بعد از حكومت هخامنشي ها همچنان مورد توجه حكومت هايي مانند سلوكيان،اشكانيان،ساسانيان و بوده است كه به همين دليل شوش به عنوان موزه ي تاريخي معروف است.و كتيبه ها و اجر نماهاي بسيار زيبايي از اين شهر بدست امده كه شاهد اثار تاريخي آن زمان هاست.
شوش از زمان ساسانيان تا اويال حكومت پهلوي ها مركز خوزستان بوده است.و بعد از اينكه اهواز مركز خوزستان شد كم كم اهميت خود را از دست داد.ولي با اين وجود شهريست كه كمتر كسي نام و آوازه ي ان را نشيده باشد.
با ما باشيد تا از تك تك جاذبه هاي شوش براتون بگيم.

 

شوش كجا قرار دارد و موقيت جغرافياي آن:

شوش در استان خوزستان و در 115 كيلومتري اهواز( كه حدودا يك ساعت و نيم فاصله بين شوش و اهواز وجود دارد)،قرار دارد.شوش تا رود دجله 150 كيلومتر فاصله دارد.نكته ي جالب توجه در مورد شوش اينه كه اين شهر در جلگه ي خوزستان قرار دارد،به همين دليل شما اثري از ناهمواري را در آن نميبينيد.

آب و هواي شوش:

شوش داراي آب و هواي مديترانه اي در فصل زمستان و پاييز است.و از پايان زمستان تا آغاز بهار زيست بوم سرسبزي خواهد داشت كه بسيار لذت بخش است. زيست بوم اين شهر جلگه اي ،كوهپايه اي و كوهستاني است كه در سر تا سر سال به خصوص روزهاي نوروز خود را به نمايش ميگذارد.تير و دي به ترتيب گرمترين و سرديترين ماهاي شوش ميباشند.ميانگين بارش در شوش به طور ساليانه 322 ميلي متر است و ميانگين دماي آن 27.2 درجه سانتيگراد محاسبه شده است.

 

جاذبه ها و ديدني هاي شوش:

جاذبه هاي شوش در يك نگاه-تورجورجاذبه هاي شوش در يك نگاه

1-قلعه ي شوش:

قلعه ي شوش-تورجور

قلعه ي شوش توسط دمورگان در نزديكي آرامگاه دانيال نبي بنا شده است.از آجر هاي كاخ آپاداناي داريوش در ساخت اين قلعه استفاده شده است.

2-موزه ي شوش:

موزه ي شوش-تورجورموزه ي شوش

موزه ي شوش روي به روي آرامگاه دانيال نبي و ميان باغي بر سر راه قلعه ي باستاني شوش قرار دارد.اين موزه با استفاده از آجر هاي بدست امده از حفاري شوش و چغازنبيل ساخته شد و به مرور زمان قسمت هاي به آن اضافه شد.موزه شوش در سال 1354 باز شد و همه آثار(نتيجه ي حفاري هاي شوش و چغازنبيل هست) در اين موزه متعلق به قبل از عيلام تا دوره ي اسلامي هستند. همچنين اين موزه از شش تالار بزرگ تشكيل شده است. و بازديد از اين موزه برابر با غرق شدت در طول تاريخ ميباشد.

3-زيگورات چغازنبيل شوش:

زيگورات چغازنبيل شوش-تورجورزيگورات چغازنبيل شوش

زگورات چغازنبيل در زمان ايلامي ها براي خدايانشان ساخته شد كه مكاني براي عبادت و پرستشگاه بود و در 45 كيلومتري شهر شوش در منطقه ي هفت تپه واقع شده است.

4-موزه ي هفت تپه شوش:

موزه ي هفت تپه شوش-تورجورموزه ي هفت تپه شوش

موزه ي هفت تپه شوش به 600 سال قبل از ميلاد مسيح برميگردد و اين موزه در 15 كيلومتري شوش واقع شده است.آثار ارزشمندي كه در اين موزه ميبينيد، نتيجه ي كاوش هايي است كه از 1344 تا به الان صورت گرفته است، مي باشد.
معبد،آرامگاه،گورهاي دست جمعي،الات موسيقي و انواع ظروف سفالي ،آثار ارزشمند اين موزه هستند.

5-آرامگاه دانيال نبي شوش:

آرامگاه دانيال نبي-تورجورآرامگاه دانيال نبي

دانيال نبي از جمله پيامبران بني اسرائيل بود كه در قرن 7 پيش از ميلاد مسيح بود.اين آرامگاه در كنار رودخانه ي شاوور و روبه روي قلعه ي شوش قرار دارد.

6-رودخانه ي شاوور شوش:

رودخانه ي شاوور-تورجوررودخانه ي شاوور

رودخانه اي است كه در چند كيلومتري شمال غرب شوش، و از وسط شهر ميگذرد و نماي بسيار جذابي را به شهر داده است.رود خانه ي شاوور قديمي ترين رودخانه ي ايران است.اين رود خانه در نهايت به رودخانه ي دز ،سرازير ميشود.

7-كاخ اردشير در شوش :

كاخ اردشير-تورجوركاخ اردشير

در قسمت غربي رود خانه ي شاوور واقع شده است.كاخ اردشير توسط اردشير دوم پادشاه هخامنشي بناشد.و كاخ اردشير 64 تا ستون و يك تالار 6*5 متر دارد.فاصله ي اين كاخ تا كاخ اپادانا 350متر ميباشد.

8-كاخ آپادانا شوش:

كاخ آپادانا شوش-تورجوركاخ آپادانا شوش

كاخ زمستاني داريوش ،كاخ آپادانا بود كه ديگر شاهان هخامنشي نيز از آن استفاده ميكردند.ستون هاي كاخ از سنگ و ديواره هاي آن از خشت ساخته شده بود كه روي ديواره هاي داخلي شيربالدار و نيلوفر وسپاه نقاشي شده است.كاخ داراي حرمسرا،دروازه،تالار و كاخ پذيراي هست.

9-ايوان كرخه شوش:

ايوان كرخه شوش-تورجورايوان كرخه شوش

ايوان كرخه شهري بود كه توسط شاپور دوم ساساني احداث شد و در قديم آن را كردشاپور ميناميدند يعني شهري كه شاپور بنا كرده است. ولي امروزه به آن كرخه ميگوند كه بزرگترين شهر مدفون دوره ي ساساني مي باشد كه اين شهر در 25 كيلومتري شمال غربي شوش واقع شده است.در حال حاضر قسمت اندكي از اين شهر زيبا باقي مانده است.

براي ادامه مطلب شوش در يك نگاه كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۲۰:۰۰ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

كوير مصر كجاست؟

كوير مصر كه به آن درياي شني ايران ميگويند در روستاي مصر در توابع شهرستان خور و بيابانك قرار دارد.كه روستاي مصر در 45 كيلومتري شرق جندق و در 60 كيلومتري شمال خور قرار گرفته است.كه ساده تر ميتوان گفت كوير مصر يا روستاي مصر بين مسير دامغان به نائين و اصفهان واقع شده است.
اين كوير يكي از بي نظير ترين كوير هاي ايران است كه هر ساله از سرار ايران به اينجا سفر ميكنند حتي كساني كه علاقه اي به كوير و كوير نوردي ندارند مطمئنم با يك بار ديدن آن و پا گذاشتن بر روي شن هاي گرم و نرم و حس كردن آن ها لابه لاي انگشتان پاهايشان ،نظرشان كاملا عوض ميشود و مشتري پرو پا قرص كوير ميشوند.
پس با ما همراه باشيد تا تك تك جاذبه هاي اين كوير زيبا را ببينيد.

همه چيز درمورد كوير مصر اصفهان-تورجور
علت نام گذاري كوير مصر چيست؟

شايد اين سوال هم براي شما پيش امده كه چرا به اين كوير،كوير مصر ميگويند؟داستان هاي زيادي وجود دارد(مثل چال اسكندرون توي برره)ولي معروف ترين آن از اين قراره كه:
چندين سال پيش فردي به نام يوسف كه كار آن گاوچراني و شباني بود روستا را از شر بي ابي با كندن چاهي نجات ميدهد.و از مردم خواست كه به خاطر داستان حضرت يوسف در مصر و احترام به آن حضرت ،اسم روستا را مصر بگذارند كه مردم به خاطر احترام شديدي كه به يوسف قائل بودن،پذيرفتند.

كوير مصر چه جاذبه هايي دارد؟

جاذبه هاي كوير مصر قابل گفتن نيستند و به نظر من حتما بايد يك سفر داشته باشيد تا خودتون همه ي اون زيبايي ها را ببينيد و عكس خاطره انگيز در ميان ماسه هاي صيغلي داده شده بگيريد.

چگونه به كوير مصر برويم-تورجورشب هاي كوير مصر

فقط كافي كفشتان را در بياوريد و پاهايتان درون ماسه هاي نرم و گرم قرار بدهيد و به رمل ها و تپه هاي ماسه اي زرد رنگ تا جايي كه چشمتان كار ميكند ،تماشا كنيد.
ديدن تپه ها و رمل هاي زرد ، تنها قسمت اين قضيه نيست.ديگر جاذبه هاي كوير مصر، چاه آب عميق،سرسبز بودن منطقه ي بياباني و وجود درخت هاي گز براي جلوگيري از جابه جايي شن ها ،هستند. همچنين شب نشيني در كوير و ديدن ستاره هاي آسمان كه احساس ميكنيد انقدر نزديك هستن كه ميتوانيد آن ها را بچينيد ،خالي از لطف نيست.همچنين يه سري جاذبه هاي غير طبيعي وجود دارد كه در زير نام ميبريم:

هزينه ي موتور چهارچرخ در كوير:

موتور چهارچرخ كويرمصر-تورجور

هزينه موتور چهار شرخ به مدت 10 دقيقه 10 هزار تومان ميباشد.

هزينه ي شتر سواري در كوير:

شتر سواري در كوير مصر-تورجور

شتر سواري به مدت 10 دقيقه 5 هزار تومن ميباشد.

هزينه ي آفرود در كوير:

تورهاي سافاري چيست؟-تورجورماشين هاي سافاري

با پرداخت 15 هزار تومن ميتونيد از ماشين هاي افرود به همراه راننده استفاده كنيد.

 

بهترين زمان سفر به كوير مصر اصفهان:

كوير مصر هم مانند ساير كوير ها به دليل اينكه اختلاف دما بين شب و روز زياد است و روزهايي گرم و شب هايي سرد دارد بهترين فصل 2 ماه اول بهار و فصل پاييز ميباشد.
براي اينكه چه وسايلي را براي سفر با كوير مصر ببريم لطفا اين مقاله را بخونيد.

براي ادامه ي مطلب كوير مصر اصفهان كجاست كليك كنيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۰۲:۲۵ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

كوير ورزنه يا همان خارا را ميتوان بهترين تور پاييزي و ميتوان يكي از بهترين كويرهاي ايران دانست. كويري كه تپه هاي ماسه اي با ارايش منظم و زيبا روي هم قرار گرفتند و باد هايي كه در اين منطقه مياد باعث شده تا تپه هاي ماسه اي به شكل هاي متفاوتي مانند هلالي ،طولي و هرمي در بيايند كه باعث شده چشم همگان چه گردشگران داخلي و چه خارجي را به خود جلب كند.اگر ميخواهيد سفري ارامش بخش و هيجان انگيزي را تجربي كنيد پس با ما همراه باشيد.

كوير ورزنه يا كوير خارا كجاست؟

كوير ورزنه كه نام ديگر ان خاراست در در 110 كيلومتري شرق اصفهان و در 150 كيلومتري يزد قرار گرفته است.
همچنين وسعت ريگزارهاي اين كوير 17000 هكتار است.عرض اين كوير 35 كيلومتر در نواحي شمالي و در نواحي جنوبي كاهش پيدا ميكنه و به 500 متر ميرسد.
روستاي قهي در 40 كيلومتري كوير ورزنه واقع شده است.و همچنين در نزديكي هاي اين كوير تالاب گاو خوني قرار گرفته شده است كه اگر در تپه ي شرقي كوير ورزنه بايستيد ميتونيد اين همه زيبايي را ببينيد.
به طور دقيق تر ميتونم بگم اگر از اين كوير به سمت شمال حركت كنيد به شهرستان ورزنه و زاينده رود و در سمت جنوب به حسن آباد و غرب به مسير حسن آباد به ورزنه و در سمت شرق به تالاب گاو خوني ميرسيد.
بخش شمالي بيابان ورزنه به خاطر تپه هاي ماسه اي مرتفع بيضي شكل ميباشد.ارتفاع تپه ها در اين محيط بيضي شكل كم است.
بلند ترين ارتفاع كوير ورزنه 100 متر است.

ديدني هاي جذاب كوير ورزنه:

كوير ورزنه يا كوير خارا-تورجور

كوير ورزنه از ريگزار هاي وسيعي پوشيده شده است.ريگزرا ها از تپه هاي ماسه اي يا رمل ها تشكيل شده اند.كه به دليل وزش باد تپه هاي ماسه اي شكل هاي مختلفي مثل هلالي ،هرمي و طولي به خود گرفته اند.
پوشش گياهي در كوير بسيار غني ميباشد كه ديدن آن براي گردشگران اين كوير خالي از لطف نيست كه به دو دسته ي درخچه هاي تاغ و اسكمبيل تقسيم ميشوند.همچنين گياهان ماسه پسند را به وفور ميتوانيد در مناطق ريگزار ببينيد.

درخچه هاي تاغ و اسكمبيل-تورجور
در قديم نوع هاي بسيار متنوعي از جانوران در كوير قرار داشتند كه با شكار بي رويه و خشك شده تالاب گاو خوني از بين رفتند و در حال حاضر تعداد كمي از جانوران مانند مار،روباه شني ،جرد، شاهين،گربه ي شني،پا مسواكي،مار شتري،تيرمار،انواع عقرب ،خرگوش ،خارپشت بياباني و…. مشاهده مي باشد كه براي بسياري از گردشگران ديدن انها جذاب ميشود.
نگران نباشيد شما ميتونيد با استفاده از تورهاي سافاري از اين جانوران بدون اسيب زدن به خود و حيوانات ديدن كنيد.
مهم ترين مزيت كوير استفاده از ماشين هاي افرود و سافاري كه در ادامه توضيح داده شده اند و شب ماني به صورت كمپينگ ميباشد كه ميتونيد دور هم جمع بشيد و يك آتش درست كنيد و چاي ذغالي به همراه يه موزيك لايت تجربه ي بينهات لذت بخش را بچشيد.خاصيت كوير در شب به گونه اي كه احساس ميكنيد انقدر آسمان پايين هست كه وقتي دستتون را دراز كنيد ميتونيد ستاره ها را بچينيد.

شب ماني در كوير ورزنه-كويرخارا-تورجورشب ماني در كوير ورزنه-كويرخارا

نكته:هنگام سفر به كوير ورزنه ،تالاب گاو خوني ،روستاي ورزنه وقلعه ي قورتان ، مسجد جامع تاريخي ورزنه، كبوتر خانه را از دست ندهيد.

تالاب گاوخوني در اصفهان-تورجورتالاب گاوخونيروستاي ورزنه-تورجورروستاي ورزنهقلعه ي قورتان-تورجورقلعه ي قورتانكبوتر خانه ي ورزنه-تورجوركبوتر خانه ي ورزنه

تورهاي سافاري چيست؟

سافاري به معني وحش گشت،بيابان گردي ،دشت گردي ميباشد.تورهاي سافاري به صورت مدرن با استفاده از ماشين هاي دو ديفرانسيل و به صورت طبيعي تر از اسب و شتر انجام ميشود.

تورهاي سافاري چيست؟-تورجورماشين هاي سافاري

تورهاي سافاري معمولا مناسب افراد ماجراجو مي باشد كه دوست دارن هيجان،لذت لمس كردن شن هاي كوير،رانندگي در پستي ها و بلندي هاي ماسه ها و غلط خوردن در ماسه ها را تجربه كنند.

وسايل مورد نياز براي سفر به كوير ورزنه:

وسايل مورد نياز براي سفر به كوير ورزنه-تورجور

كليه ي وسايل شخصي به همراه ليست وسايل زير:
1-قمقمه
2- قطب نما يا جي پي اس
3- جعبه دارويي وكمكهاي اوليه
4- كيسه خواب يا پتو براي اسكان كمپينگ
5- عينك آفتابي، چراغ قوه
6- كرم قبل و بعد از گزيدگي
7-كفش مناسب
8-دمپايي

البته اگر با تور يا به صورت شخصي سفر كنيد ليست وسايل تغيير پيدا ميكند.براي اطلاع از وسايل مورد نياز با انواع تورها اين مقاله را از دست ندهيد.

براي ادامه مطلب كوير ورزنه تپه ي شني اصفهانكليلك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۳:۰۳ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

خاطره ي اولين سفر با تور

توي اين خاطره ميخوام تجربه ي اولين سفرم را با تور در اختيارتون بذارم تا بتونم كمك كوچكي به شما دوستان عزيزم بكنم.آنچه كه در اين سفرنامه ميخوانيد:مقدمه،پانتوميم،20سوالي ،بازديد از تنگه ي هلت،تاريخچه ي تنگه ي هلت،چگونگي به وجود آمدن تنگه ي هلت،آب بازي ،مسير دسترسي به تنگه ي هلت و….

 

خيلي وقت بود كه دلم ميخواست يه جايي سفر برم حتي شده براي يك روز ولي از طرفي دوستايي كه دوست داشتم باهاشون برم كار داشتن و هم اينكه خانواده نميتونستن بيان.ولي از طرف ديگه هم نميدونستم آيا با تور برم بهم خوش ميگذره يا نه؟يا بايد همش طبق قوانين خشك و مقررات آنها يا برنامه ي آنها پيش برم و شايدم بايد با كسايي هم سفر بشم كه اصلا حتي يك ثانيه نميتونم باهاشون كنار بيام.البته نه اينكه خيلي بد اخلاق باشم نه،ولي يك سري اخلاقيات و ديدگاه هاي خاص خود را داشتم.
از طرف يكي از دوستان سايت و اينستاگرام تورجور را ديدم كه هر هفته برنامه ي كليه ي گروه هاي طبيعت گردي را به صورت جدول ليست ميكرد و در اينستاگرامش قرار ميداد.يه چند هفته اي برنامه ي گروه ها را يه نگاهي مينداختم يه چند باري هم تصميم قطعي گرفته بودم كه برم ولي برنامه ي دوستام جور نميشد.تا اينكه يك روز دوستم برنامه ي تنگه ي هلت را توي جدول هفتگي برنامه هاي تورجور از گروه سپند ديد و بليط ان را خريد.
روز سفر رسيد با كلي ذوق از يك روز قبلش وسايلمو جمع كرده بودم و تقريبا ميتونم بگم جزو اولين كسايي بوديم كه خيلي زود توي ترمينال كاوه منتظر اتوبوس بودم.دوست داشتم برم اخراي اتوبوس بشينم چون معمولا طبق خاطراتي كه توي دانشگاه و مدرسه داشتم اوتوبوس به 3 قسمت تقسيم ميشد.قسمت جلو بداخلاقا و ساكت ها مينشستن.قسمت وسط اونايي كه يكم ريز ميومدن و بيشتر تماشا چي بودن و قسمت آخر هم كلا انرژي بخش هاي سفر و اونايي كه اوتوبوس را ميتركوندن بودن.
رفيتم 2 تا رديف مونده به آخر نشستيم و خوشبختانه مسئولين هيچ مخالفتي نكردند.هر سه توي يك رديف نشته بوديم تا به ترمينال صفه رسيديم تا بقيه مسافرها سوار بشن تا 11:40 منتظر 3 تا از مسافرها كه تقريبا از راه دوري ميومدن ،بوديم.اونها دوست داشتن جاي ما بشينن يا نميدونم شماره صندليشون بود ولي اصلا از اين وضع خوشحال نشدم به هرحال با كوتاه امدن يكي از دوستام قضيه فيصله يافت و همون افراد شدن صميمي ترين دوستان ما توي اون مسافرت.
ساعت حدود 12 بود كه از اصفهان به سمت تنگه ي هلت راه افتاديم.

من با اينكه شب قبلش تا ديروقت بيدار بودم و صبح همون روز تا 7 شب سركار بودم اصلا احساس خستگي و خواب نميكردم.ظاهرا بچه هاي اخر اتوبوس هم چنين احساسي داشتن.
پس تصميم گرفتيم كه باهم بازي كنيم.كلي پانتوميم و 20 سوالي و… بازي كرديم و خنديدم كه صداي بقيه كمي درامد. حدودا ساعت 6.5 شده بود كه يكمي خوابم گرفت.ولي هرچه قدر سعي كردم كه بخوابم نتونستم.اخه يك بار چشمام داشت گرم ميشد يكي از بچه ها كه كف اتوبوس خوابيده بود چنان كش و قوصي به خودش داد كه پاش را محكم به من كوبوند،ديگه از همون خواب نصفه نيمه پريدم و تا خود ساعت 7:5 كه به يه محلي براي صرف صبحانه رسيده بوديم بيدار موندم.
صبحانه سلف سرويس بود و شامل:كره، 4 نمونه مربا،پنير،عسل،نان،گوجه،خيار،زيتون،كالباس و ذرت بود.
يه صبحانه ي مفصل و عالي توي هواي عالي با يه نسيم خنك صرف كرديم.سوار اتوبوس شديم بعد از فكر كنم 1 ساعت رسيديم به تنگه.

مسير دسترسي تنگه ي هلت:

از لاين خرم اباد انديمشك تا انتهاي تونل ترشان رفت سپس بعد از بيرون امدن از تونل سمت راست يك بريدگي داشت كه وارد ان شد و از زير گذر داخل لاين مخالف يعني لاين انديمشك شد و به طرف خرم اباد حركت كرد. و بعد از عبور تونل گندم كار و ترشان و مابين خروجي ترشان و ورودي تونل خرگوشان ايستاد.
ساعت حدودا 9 بود كه از يك تپه ي نسبتا بلند امديم پايين تا به تنگه رسيديم.اولين اشتباه من اين بود كه يك كفش تابسونه ي بندي پوشيده بودم كه اصلا مناسب اين تنگه كه كلي سنگ هاي ريز و درشت داشت ،نبود.

تور يك روزه ي تنگه ي هلت-سپند-تورجورتور يك روزه ي تنگه ي هلت-سپند-تورجور

خلاصه از كفش كه بگذرم ولي ابش و طبيعتش عااااالي بود،يه اب خنكي داشت كه حس كردم انرژي يك سالمو ازش گرفتم.اصلا ميتونم بگم تنگه ي هلت يكي از بهترين و زيباترين و شگفت انگيز ترين مكان هايي كه با ديدنش تمام احساسات مثبت و خارق العاده اي به سراغ ادم مياد.

گاهي تمام كلمات و تمامي عكاس ها بيان گر زيبايي اون تنگه نيستند پس براي بيان اين همه زيبايي چاره اي جز دعوت شما براي ديدن ان منظقه ندارم.

رودخانه اي در ميان كوه هاي صيغلي داده شده و سر به فلك كشيده كه به آن تنگه ي هلت ميگويند.تنگه ي هلت يكي از خوش اب و هوا ترين منطقه اي خرم اباد هست كه در 90 كيلومتري پل زال قرار داره.

تور-يك-روزه-ي-تنگه-ي-هلت-سپند-تورجورتور-يك-روزه-ي-تنگه-ي-هلت-سپند-تورجور

بهتون پيشنهاد ميكنم اگر ميخوايد يك سفر ماجرا جويانه و خاطره انگيز را براي خودتان رقم بزنيد تا اين تابستون تموم نشده حتما يه سر به اونجا بزنيد.اونجا ميتوانيد صخره نوردي كنيد،و براي ديدن زيبايي هاي بيشتر از زير تخته سنگ ها عبور كنيد(البته ناگفته نمونه مجبوريد اين كارا كنيد چون كه توي مسير اين رود خانه سنگ هاي عظيم و جسته اي در ميان صخره ها گير افتادن كه باعث شدن راه بند بياد و بعضي اوقات ناچاريد كه از زير اين سنگ ها عبور كنيد.)،آب بازي كنيد و از لحظاتتون استفاده كنيد.
ما حدودا 3يا 4 ساعتي توي تنگه پيمايش و آب بازي ميكرديم.البته طبق گفته ي سرپرست تورمان طول اين تنگه 4 كيلومتر است كه براي پيمايشش 4 ساعت طول ميكشه.

تنگه-ي-هلت-تورجور-گردشگري-سپندتنگه-ي-هلت-تورجور-گردشگري-سپند

ولي نظر شخصي من اينه كه به فكر تموم شدن و رسيدن به ته رودخانه نباشيد بلكه از مسيرتان لذت ببريد.
تقريبا وسط هاي تنگه بوديم كه ديگه بچه ها كمي خسته شده بودند طبق پيشنهاد سرپرست، ههممون دور يك تخته سنگ نشستيم و هر كسي هر خوراكي كه اورده بود باز ميكرد و همه با هم ميخورديم در اين حين يكي از بچه ها از سرپرست پرسيد اصلا اين تنگه هلت چجوري به وجود امده ؟؟؟
و جواب سرپرست هم اين بود:در نزديكي خرم اباد يه درياچه وجود داشته كه يه سد روي ان ميزنند.به مرور زمان و بارندگي زياد آب سد سرازير ميشه و با آب چشمه ها يكي ميشه كه باعت بروز همين رودخانه ميشه.
سرتون را درد نيارم ساعت حدودا 1 بود كه از اب بالا امديم و توي اتوبوس لباس هامون را عوض كرديم و قصد برگشت كرديم.

ساعت 2:30 به يك رستوران زيبا در حوالي خرم آباد رسيديم.ما سه نفر بوديم كه من زرشك پلو با مرغ و دو تا دوستام جوجه كباب سفارش دادن و يك پارج دوغ محلي كه مجموعا 60 هزار تومن شد كه با اين وضع الان فكر ميكنم خوب بود.

توريك-روزه-ي-تنگه-ي-هلت-سپند-تورجورتوريك-روزه-ي-تنگه-ي-هلت-سپند-تورجورتوريك-روزه-تنگه-ي-هلت-از-اصفهان-تورجورتوريك-روزه-تنگه-ي-هلت-از-اصفهان-تورجور

براي ادامه ي مطلب كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۲۳:۱۵ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

جاذبه هاي گردشگري ابيانه

روستاي ابيانه يكي از بلند ترين نقاط مسكوني ايران و از توابع بخش مركزي شهرستان نطنز در استان اصفهان است. اين روستا در 40 كيلومتري شمال غربي نطنز، در دامنهٔ كوه كركس است كه ارتفاع آن از سطح دريا 2222 متر مي باشد. روستاي ابيانه با آب و هواي معتدل، داراي موقعيت طبيعي مساعد ، معماري بومي و بناهاي تاريخي پُرتنوع است كه گردشگران زيادي را به خود جذب كرده است . روستاي ابيانه در تاريخ 30 مرداد 1354 با شمارهٔ ثبت 1089 به عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

انچه كه در اين مقاله ميخوانيد:

1-علت نام گذاري ابيانه
2-تاريخچه ي ابيانه
3-شرايط آب و هواي و اقليمي ابيانه
4-بيشترين دما و كمترين دما در روستاي ابيانه
5-ميزان بارندگي برف و باران در ابيانه
6-موقعيت جغرافيايي ابيانه
7-تقسيمات كشوري ابيانه
8-گويش مردم ابيانه
9-پوشش مردم ابيانه
10-غذاهاي ابيانه
11-معماري ابيانه
12-شغل مردم ابيانه
13-بهترين فصل براي مسافرت به ابيانه
14-جاذبه هاي روستاي ابيانه
15-سوغاتي هاي روستاي ابيانه

 

علت نام گذاري ابيانه

جاذبه هاي گردشگري ابيانه-تورجور

مردم محلي ابيانه در قديم به اين منطقه ويونا مي گفتند كه وي در زبان آن ها به معناي بيد و ويانه به معناي بيدستان است.علت نام گذاري اين روستا اين بوده كه اين روستا در سابق بيدستان بوده و در طول زمان، ويونا به اويانه و سپس به ابيانه تغيير يافته است.

تاريخچه ي ابيانه

تاريخچه ي روستاي ابيانه-تورجور

محققان و باستان شناسان بر اين باورند كه اين روستا، حدود 1500 سال قبل به وجود آمده و يكي از مكان هاي تاريخي كشور ايران است كه شهرت جهاني پيدا كرده است. بر اساس تحقيقات باستان شناسان، عمارت هاي كهن روستاي ابيانه در دوران حكومت هاي سلجوقيان، قاجاريان، ساسانيان و صفويان طراحي و ساخته شده اند.

اداره ي سرشماري در سال 1360 تعداد خانه هاي باقي مانده در روستاي ابيانه را 500 عدد اعلام كرد كه همه ي آنها در قسمت شمال رودخانه اي زيبا به نام برزرود، ساخته شده اند.

 

شرايط آب و هواي و اقليمي ابيانه

تور يك روزه ي ابيانه از اصفهان-تورجور

روستاي ابيانه داراي آب و هوايي معتدل است واقليم دره ابيانه، تركيبي از آب و هواي مديترانه اي است.

بيشترين دما و كمترين دما در روستاي ابيانه

متوسط بيشترين دما به ماه تير و متوسط كمترين دما به ماه دي اختصاص دارد. در اين منطقه، از اواخر دي ماه به تدريج از برودت هوا كاسته مي شود ولي به محض رسيدن بهار، گرما به شدت افزايش پيدا مي كند. از اواخر تيرماه نيز به تدريج از ميزان دما كاسته مي شود؛ بدين ترتيب در هر سال دو دوره مشخص افزايش و كاهش دما مشاهده مي گردد.

ميزان بارندگي برف و باران در ابيانه

زمستان ابيانه-تورجور

در اين منطقه اساساً بارندگي در فصل زمستان انجام مي گيرد و اغلب به صورت ريزش برف است. بر روي دامنه كوههاي مرتفع، برف تا فصل بهار نيز دوام مي آورد ولي در تابستان هيچ بارشي صورت نمي گيرد.

موقعيت جغرافيايي ابيانه

روستاي ابيانه در 40 كيلومتري شمال غرب نطنز، و 20 كيلومتري غرب جاده آسفالته نطنز و كاشان و 80 كيلومتري جنوب غرب كاشان قرار دارد. رودخانه برز رود از جنوب آبادي مي گذرد. منطقه اي كه دره ابيانه در مركز آن قرار دارد حوضه آبريز را در بر مي گيرد كه بين′27،30 درجه الي ′37، 30 درجه عرض شمالي و ′30، 51 درجه تا ′37، 51 درجه طول شرقي واقع شده است.

تقسيمات كشوري ابيانه

از نظر تقسيمات كشوري، ابيانه دهي از دهستان برز رود، بخش حومه، شهرستان نطنز، استان اصفهان است، كه در طول جغرافيايي ′36 ،33 درجه، با ارتفاع 2220 متر از سطح دريا قرار دارد. در 20 كيلومتري جاده آسفالته كاشان به نطنز، جاده اي فرعي به طرف غرب كشيده شده است، كه اين جاده فرعي در مسير دره ابيانه به طرف غرب است. در اين مسير ابتدا بايد از روستاهاي هنجن، يارند، كمجان، برز و طره گذشت و در انتهاي دره، در بي بست به روستاي ابيانه رسيد.ابيانه به موازات خط الرأس كوه قلعه در شيب نسبتاً تندي قرار گرفته است، جعت خط الرأس ها ، با جهت دره موازي است و در نهايت بر مسير كاشان و نطنز عمود مي شود.

در روبروي همين كوه در دامنه كوه دو ميليون، قلعه پله هامانه قرار دارد و بين اين دو، سطحي نسبتاً هموار شامل منطقه پبا ، رودخانه خشك، باغزارها ومحله مسكوني يوسمان قرار گرفته است. در حد واسط قله هاي مرتفع و كوه هاي سر به فلك كشيده، دره ابيانه قرار دارد كه در اين دره روستاهاي ابيانه، طره، برز، كمجان و هنجن جاي گرفته اند.روستاي ابيانه در دامنه شاخه هايي از كوه كركس، از رشته كوه هاي مركزي ايران قرار گرفته است. از نظر شكل و ساختمان، دره ابيانه منطقه اي چين خورده با رشته كوه هاي متعدد است، كه عموماً از جنوب غرب به شمال غرب كشيده شده. ابيانه روستايي كوهستاني و ييلاقي است كه چهار جهت آن را كو ه ها فرا گرفته اند.

گويش مردم ابيانه

گويش مردم ابيانه-تورجور

مردم ابيانه به زبان فارسي با لهجه خاص ابيانه ‏اي صحبت مي كنند كه با لهجه‏ هاي ديگرمناطق تفاوت اساسي دارد. مردمان اين ديار از لباس سنتي استفاده مي كنند و در حفظ آن تاكيد و تعصب از خود نشان مي ‏دهند.

پوشش مردم ابيانه

لباس سنتي ابيانه-تورجور

زنان ابيانه از پارچه هاي گلدار و رنگارنگ براي خود پيراهن بلندي مي دوزند و استفاده مي كنند ، همچنين زنان اين روستا چارقدهاي سفيد رنگي دارند و مردان نيز از شلوار گشاد و درازي از پارچه سياه استفاده مي كنند.وقتي كه به اين شهر سفر كرديد ميتوانيد لباس هاي جذاب اونها را بپوشيد و عكس بگيريد.

غذاهاي ابيانه

غذاي سنتي ابيانه-گپا-تورجور

ابيانه اي ها زبان به خصوصي دارند پس نام غذاهايشان علاوه بر متفاوت بودن، كمي عجيب است.غذاهاي مردم ابيانه،به علت متفاوت بودن زبانشان نام هاي عجيبي دارند . غذاهاي اين مردم برگرفته از كوير و حاشيه كوير ايران هستند كه سالم، طبيعي، ساده و بسيار خوش طعم هستند.غذاي رسمي مردم ابيانه، گِپا نام دارد كه از ذرت خرد شده و موادي ديگر تهيه مي شود.

غذاي ديگر مردم ابيانه قرمه است كه به زبان ابيانه اي به آن قليه مي گويند وعمدتا با گوشت گوسفند قرباني پخته مي شود .كارواني نيز غذاي ديگر مردم ابيانه است كه شبيه كله جوش است كه با كشك ساييده، نعناع و پياز داغ مي پزند.

معماري ابيانه

معماري ابيانه-تورجور

معماري خانه هاي ابيانه خانه هاي روستاي ابيانه مربوط به سه دوره سلجوقيه، صفويه و قاجاريه مي باشند و بيشتر خانه ها صورت پلكاني روي هم قرار دارند و به شكل مكعب با درب و پنجره مشبك چوبي ساخته شده اند .

ساختمان هاي كهن روستا در شيب دامنه كوه با پوششي از خاك سرخ رنگ ديده مي شوند كه هر چه اين خاك سرخ، باران بخورد محكم تر مي شود.

ابيانه روستايي چند طبقه است كه تمامي خانه هاي روستا بر روي دامنه پر شيبي در شمال رودخانه برزرود بنا شده ، به صورتي كه پشت بام خانه هاي پايين دست، حياط خانه هاي بالا دست را به وجود آورد است و هيچ ديواري هم آن ها را محصور نمي سازد. خانه غلام نادر شاه و خانه نايب حسين كاشاني از خانه هاي قديمي ابيانه هستند.

شغل مردم ابيانه

كشاورزي ابيانه-تورجور

شغل بيشتر مردم ابيانه دامداري، باغداري و كشاورزي است كه به سبك هاي قديمي مديريت مي شود. آب مورد نياز براي زمين هاي كشاورزي و باغ ها در روستاي ابيانه از طريق هفت قنات تأمين مي شود.

محصولات كشاورزي ابيانه سيب زميني، گندم، جو و ميوه هايي از قبيل زردآلو، گلابي، سيب و گردو است.

يكي ديگر از شغل هاي مردم ابيانه قالي بافي است كه با استقبال فراوان مردم اين روستا حدود 30 كارگاه مخصوص بافتن قالي طراحي و ساخته شده است.

در سال هاي دورنيز ، بافتن گيوه در ميان زنان اين دهكده رواج داشته و از اين طريق، درآمد كسب ميكرده اند، ولي با گذر زمان اين هنر از بين رفته است.

بهترين فصل براي مسافرت به ابيانه

بهار و تابستان بهترين فصل براي مسافرت به ابيانه است ، البته روستاي ابيانه پاييز و زمستان زيبايي دارد ودر اين فصول مخاطبان خاص خود را دارد .اگر خواهان آمدن به روستاي زيباي ابيانه هستيد مي توانيد از تورهاي فصلي هتل ابيانه استفاده نماييد . روستاي ابيانه در ايام نوروز، تاسوعا و عاشورا، نيز بازديدكنندگان زيادي دارد.

براي ادامه ي مطلب كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۱۹:۲۱ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

كي از مهم ترين سوالات مخصوصا خانم ها قبل از سفر اينكه، چه وسايلي را براي سفر بايد ببرم؟؟من خودم يكي از معضلات رفتن به سفرم همينه از طرفي دوست دارم سبك سفر كنم از طرفي به اين فكر ميكنم نكنه توي سفر نيازمند وسايلي بشم كه حتي اگر بخوام بخرم در دسترس نباشه يا اينكه توانايي خريدش را نداشته باشم.پس تا پايان مقاله با ما همراه باشيد كه بهتون بگم براي هر سفري چه وسايلي را بايد به همراه داشته باشيد.
انچه كه در مقاله ميخوانيد:
1-لوازم ضروري سفر با تور هاي طبيعت گردي
2-توصيه هاي مهم براي سفر كمپينگي

طبيعتا بعضي از وسايل هستند كه بسته به نوع توري كه ميريم متفاوت هستند.مثلا اگر توري بريم كه همه ي امكانات مثل هتل و رستوران و … داشته باشه شما نيازي به برداشتن كيسه خواب و بالشت و غذاهاي كنسروي و …. نداريد ولي اگر به صورت كمپينگ بخواهيد سفر كنيد اونوقت قضيه كاملا عوض ميشه يا اگه بخواهيد كوهنوردي يا صخره نوردي كنيد..پس ما توي اين مقاله ضروري ترين وسايل سفر را براي شما نام ميبريم شما خودتون بسته به سفري كه ميريد ان ها را انتخاب ميكنيد.

لوازم ضروري سفر با تور:

1-كوله پشتي  براي سفر با تور :

كوله پشتي-لوازم ضروري سفر با تور هاي طبيعت گردي-تورجور

كوله پشتي يكي از مهم ترين لوازم سفر مخصوصا اگر با تور سفر برويد و مهم تر از اون، اينكه تور طبيعت گردي برويد.كوله پشتي معمولا از چمدان سبك تر و قابل حمل تره.مثلا فكر كنيد ميريد ابشار تنگه ي هلت اونوقت بخواهيد چمدان را با خودتون توي آب حمل كنيد .

2-تجهيزات الكترونيكي مورد نياز براي سفر با تور  :

تجهيزات الكترونيكي براي سفر با تور-تورجور

اينم كه براي بعضي ها اصلا امري فراموش نشدنيه ولي خب لازم بود كه جزو وسايل ضروري سفر با تور نام ببرم.
اين تجهيزات بسته به سليقه و كاربرد شما داره.مثلا اگر اهل عكاسي باشيد بايد دوربين حرفه اي خودتون را برداريد اگرم دوربين حرفه نداريد اصلا نگران نباشيد چون با گوشي موبايل خودتون ميتونيد عكس هاي حرفه اي بگيريد.ديگر وسايل الكترونيكي ميتونم موبايل ،لپ تاپ،شارژر،پاوربانك،هندزفري،دستگاه مسير ياب(نرم افزار GPS روي گوشي هاي هوشمند هم همين كاربرد را داره البته براي سفر با تور نياز به اين مورد نداريد و ميتونيد بدون نگراني از گم كردن مسير از سفرتون لذت ببريد.)نام ببرم.
يه نكته دوستانه:زياد از وسايل الكترونيكي توي سفر استفاده نكنيد و بيشتر سعي كنيد از اون لحظه استفاده ي كامل را ببريد و به جاي اينكه از تك تك لحظات و بهتر بگم ثانيه ها عكس بگيريد بهتره كه اون لحظات را توي ذهنتون بسپارين و تا يك عمر با به ياد اوردنش يه لب خند شيرين بزنيد.

3-لباس مناسب براي سفر با تور :

لباس مناسب براي سفر با تور هاي طبيعت گردي-تورجورلباس مناسب براي سفر با تور هاي طبيعت گردي-تورجور

لباس بسته به مكان به فصل متفاوت ميباشد.ولي حتي اگر تور يك روزه هم ميريد بهتون پيشنهاد ميكنم يك دست لباس اضافه همراه خودتون داشته باشيد.
از لباس هاي نخي استفاده كنيد كه زود تر خشك بشوند و در سفر راحت تر باشيد.
اگر توري كه ميرويد پيمايش يا پياده روي و كوهنوردي داشته باشد حتما كفش اسپرت را با خود ببريد .و اگر با توري سفر كرديد كه داخل اب ميرويد از كفش مناسب آب و همچنين لباس قواصي يا لباس مناسب توي اب استفاده كنيد.
نكته ي مهم:اگر كودكانتون هم همراه شما هستند،حتما شماره تلفن و ادرس خود را داخلي كاغذي نوشته و توي جيب عزيزانتان قرار بدهيد.

4-لوازم آرايشي و بهداشتي  ضروري براي سفر با تور :

لوازم آرايشي و بهداشتيبراي سفر با تور هاي طبيعت گردي-تورجور

وسايل شخصي مانند:مسواك،حوله،صابون،ژيلت،ملافه يا پتوي مسافرتي،كرم ضد افتاب،شامپو،ناخن گير،ريش تراش،نخ دندان،اسپري خوشبو كننده،اسپري ضد حشرات،عينك افتابي،مدارك در صورت لزوم، برده شوند.
البته هر كدام از اين وسايل بستگي به اين دارند كه چجوري سفر برويد يعني به صورت كمپينك يا لاكچري بخواهيد سفر كنيد كه در ادامه توصيه هاي مهم در مورد سفر كمپينگي گفته ميشه.

5-پول نقد :

پول نقد براي سفر با تور هاي طبيعت گردي

درسته كه امروزه توي هر شهري و حتي روستايي عابربانك پيدا ميشه ولي بهتون پيشنهاد ميكنم كمي پول نقد حتما همراه خود داشته باشيد.

6-دارو وكمك هاي اوليه ضروري براي سفر با تور :

دارو وكمك هاي اوليهبراي سفر با تور هاي طبيعت گردي-تورجور

اگر از داروي خاصي استفاده ميكنيد حتما قبل از سفر به توليدر بگوييد و ان دارو را به همراه داشته باشيد.كمك هاي اوليه معمولا خود تورها دارند ولي وسايلي مانند چسب زخم ،قرص ماشين،قرص استامينوفن و … را به همراه داشته باشيد.

7-خوراكي و تنقلات :

خوراكي و تنقلات براي سفر با تور هاي طبيعت گردي-تورجور

خوراكي هايي ببريد كه مطمئن باشيد خراب نميشوند.البته بازم اين مورد بسته به نوع توري هست كه با ان سفر ميكنيد معمولا غذا با خود تور ميباشد ولي اگر نبود رستوران هايي را ميبرند كه ميتونيد خودتون غذا تهيه كنيد و اگر تصميم به سفر ارزان گرفته ايد ،از انواع كنسرو ها ميتونيد استفاده كنيد.
از تنقلات سالم استفاده كنيد مخصوصا اگر سفر طولاني را در پيش داشته باشيد.

8-وسايلي براي روشن كردن آتش در سفر:

وسايلي براي روشن كردن آتش در سفر-تورجور

كبريت يا فندك را براي روشن كردن آتش (نه چيز ديگري) همراه داشته باشيد.

براي ادامه ي مطلب كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۱۲:۵۱ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

غارعليصدر زيباترين غارآبي دنيا

غارعليصدر با 190سال سن كه ارتفاع آن 2100 متر از سطح دريا مي باشد.كه در شهرستان كبودر اهنگ و در نزديكي روستاي عليصدر واقع شده است.
براي رفتن به اين غار از اصفهان به سمت همدان حركت ميكنيم.بعد عبور از روستاي علي صدر به غار علي صدر ميرسيم كه سوار قايق ميشويم سپس مسير نسبتا طولاني را در خشكي طي خواهيم كرد و سپس دوباره با قايق به ادامه ي راه مي پردازيم.

غارعليصدر-تورجور

غارعليصدراز-اصفهان-تورجور
غار علي صدر از دالان ها،دهليز ها و تالار هاي پيچ در پيچي به وجود امده است. همچنين درياچه ي بزرگ ميان غار ،قسمت اعظم غار را بهم متصل كرده است.به همين جهت براي دست يابي به قسمت هاي مختلف غار بايد از قايق استفاده كرد.
حال سوالي كه پيش ميايد اين است كه چرا به غار علي صدر ،بزرگترين غار ابي ميگويند؟زيرا اين غار با غار كته خور در زنجان ارتباط مستقيمي دارد.
يكي از مهم ترين مزاياي اين غار اينه كه معلولين و كساني كه از ويلچر استفاده ميكنند ميتوانند تا نزديكي هاي اسكله بروند ولي امكان پياده روي و قايق راني در قسمت هاي ديگر غار براي انها وجود ندارد.

تور همدان از اصفهان-غار-علي-صدر-تورجور

جذابيت هاي غار علي صدر

هنگام قايق راني ميان طولاني ترين و پر رمز و رازترين غار آبي جهان،رسوبات اهكي كه به شكل استالاگميت(به مخلوط هاي اهكي كف غار گفته ميشود) ظاهر ميشوند را ميبيند.آبي زلال كه براي كشف راز و رمز هايش شما را به داخل خود ميكشاند.

تور2روزه ي همدان از اصفهان-تورجور
اگر تصور ميكنيد كه اين غار مانند ساير غار ها تاريك و بدون اكسيژن است سخت در اشتباه هستيد در تمام قسمت هاي غار نورپردازي انجام شده و جلب ان جاست با وجود اينكه عمق اب تا سقف 54 متر ميرسد ولي هيگونه گاز سمي و يا تنگه ي نفس در آن ديده نميشود.

بهترين زمان سفر با غار عليصدر

تور دو روزه ي غار عليصدر از اصفهان-تورجور

بخاطر اينكه اين غار در فصل تابستان خنك و در فصل زمستان گرم است ميتوانيد در تمام فصول سال از اين غار شگفت انگيز ديدن كنيد و هواي مطبوع و خالي از هرگونه الودگي هنگام قايق راني استشمام كنيد و يك سفر عالي را براي خودتون رقم بزنيد.

چه وسايلي را براي سفر به غار عليصدر ببريم؟

به نظر من لازم نيس زياد سنگين سفر كنيد ،و داشتن يك كوله پشتي سبك كه حاوي وسايل شخصي و يك لباس گرم و كمي تنقلات باشد ،كافي است.

چه ساعت هايي ميتوان از غارعليصدر بازديد كرد؟

تور دو روزه از اصفهان-غار عليصدر

در شش ماه اول سال از ساعت 8 صبح تا 8 شب و در شش ماه دوم از ساعت 8 صبح تا 3 بعد از ظهر ميتوانيد از غار بازديد كنيد.

براي ادامه مطلب كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۰۶:۴۴ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب