مرجع گرشگري تور جور
تور هاي جور واجور با تورجور

محلات! اولين جايي كه بعد از شنيدن سفر به محلات به ذهن اكثريت مي‌رسد، بازديد از آبگرم محلات است. بعد هم ديدن باغ گل آن كه بدون شك همه درمورد زيبايي‌هايش شنيده اند اما ديدني ها و زيبايي هاي محلات فراتر از اينهاست آثار طبيعي و باستاني زيادي در اين نقطه از كشورمان قرار گرفته كه متاسفانه كمتر ايراني آن را ديده و يا حتي شنيده است. غار بسيار زيبايي كه در جهان كم نظير است و در ايران تنها در محلات وجود دارد آثار باستاني با ارزشي كه به دوره‌هاي مختلف تاريخ باز مي گردد و مي توان شكوه و عظمت فرهنگ ايراني را در آنها يافت.پس با تورجور همراه باشيد تاسفري به تك تك ديدني هاي محلات داشته باشيم.

 

بهترين زمان سفر به محلات

براي سفر به محلات و ديدن همه اين زيبايي ها در تمام فصول سال مي تونيد اقدام كنيد ولي از آنجايي كه جشنواره گل و گياه محلات در شهريور يا مهر هر سال برگزار مي گردد، بسته به زمان برگزاري اين جشنواره اين دو ماه بهترين زمان براي سفر به اين نقطه از كشور عزيزمان و ديدن شاهكار گل و گياه ايران محسوب ميشود.به همين دليل ما نيز مهرماه را براي سفر به محلات هلند ايران انتخاب كرديم.
شما ميتونيد اين سفر را يك و يا دو روزه انجام دهيد ولي در يك روز بدون شك وقت كم مي آوريد چرا كه براي ديدن همه زيبايي هاي طبيعي و تاريخي محلات و استفاده از آب گرم آن و بازديد از باغ گل يك روز زمان بسيار كمي است و نياز به زمان بيشتري داريد.

پنجشنبه صبح بود كه به سمت محلات راه افتاديم. اين شهر از توابع استان مركزي است كه تا تهران حدود ۲۸۰ كيلومتر فاصله دارد و نزديك به ۳ ساعت و نيم براي رسيدن به آن زمان مي‌برد. محلات از مناطق مسكوني قديمي ايران به شمار مي رود كه از آثار برجامانده به نظر مي‌رسد. قدمت آن به زمان مادها و هخامنشيان باز مي‌گردد و از جمله مناطق درخور اهميت در آن زمان ها به شمار مي رفته است.

نكته قابل توجه در مورد محلات اين است كه با وجود اين چنين قدمتي، در هيچ يك از كتب قديمي، نامي از محلات به چشم نمي‌خورد بلكه آن را به نام‌هاي وركان و ساير الملوك مي‌توان پيدا كرد.

چرا نام محلات محلات است؟

محلات در واقع جمع محله است و من نظر مي رسد منظور متشكل از چند محله بوده است كه به مرور زمان تبديل به محلات كنوني ما شده است.

چگونه از تهران به محلات برويم؟

براي رسيدن به محلات از تهران به سمت قم به راه افتاديم و در ادامه سلفچگان روستاي دودهك و دليجان را رد كرديم تا به محلات رسيديم.همچنين ميتوانيد براي سفر به محلات و بازديد از همه ي ديدني هاي محلات از تور هاي طبيعت گردي محلات استفاده كنيد.

ديدني هاي محلات

زمان حركت ما ساعت ۶ صبح بود در بين راه در يكي از رستورانهاي جاده قم توقف كرديم و صبحانه مفصلي در هواي خنك اوايل پاييز خورديم و بعد به مسير خود ادامه داديم . ساعت ۱۰ به دليجان رسيديم از قبل فهرستي از ديدني هاي محلات تهيه كرده بوديم اولين نشان كه منحصر به فرد هم هست غار چال نخجير بود. غار چال نخجير در جاده دليجان به سمت نراق قرار دارد به همين دليل قبل از رسيدن به محلات در دليجان مسير جاده نراق را انتخاب كرديم بعد از حدود ۱۵ كيلومتر تابلو غار نصب شده بود و بقيه مسير را با راهنمايي تابلوها طي كرديم.

غارچال نخجير زيباترين ديدني هاي محلات

غارچالنخجير زيباترين غار دنيا-تورجورسقفي بلند و اشكالي بلورين

غار چال نخجير ، تنها غار زنده ايران و از معدود آنها در جهان به شمار مي رود. داشتن غاري كه هنوز زنده است و هنوز مي تواند خود را بازسازي كند از ثروت هاي طبيعي ايران به شمار مي رود، بسيار حائز اهميت است و مي‌تواند در صنعت توريست مورد استفاده فراوان قرار گيرد و جزو مهم ترين ديدني هاي محلات محسوب ميشود.

منظور از زنده بودن غار اين است كه اگر به هر علتي صدمه‌اي به ديواره آهكي غار وارد شود به مرور زمان و طي گذشت چندين سال محل آسيب ديده ترميم مي‌شود و به حالت اول باز ميگردد البته نكته اي كه بايد مد نظر قرار دهيم اين است كه ترميم و بازسازي صدمه اي كوچك شايد چندين هزار سال طول بكشد.
به همين دليل هنگام بازديد از اين غار بايد بسيار مراقب بود تا كوچكترين صدمه اي به آن وارد نكنيم.

براي اين غار استثنايي حتي فلش دوربين هاي ما، لمس ديوار ها توسط انسان، مي تواند آسيب جدي به زنده بودن آن باشد و باعث شود اين خاصيت خود را از دست بدهد و ما براي هميشه اين پديده كم نظير در دنيا را از دست بدهيم.

غار چال نخجير كه مردم در گذشته به آن هوهو مي‌گفتند در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملي ايران ثبت شد. غار كه به دوره سوم زمين شناسي تعلق دارد هنوز به طور كامل كشف نشده است بر اساس پيش بيني زمين شناسان اين غار در حدود ۸ تا ۱۰ كيلو متر عمق دارد در حاليكه تاكنون تنها چهار كيلومتر از ان شناسايي شده است.
كمي بيشتر از يك كيلومتر آن سنگ فرش و براي بازديد عموم مردم آماده شده است كه به دليل هموار بودن مسير پيمايش در حدود يك ساعت زمان نياز است تا اين مسافت را طي كنيد البته زيبايي هاي غار باعث مي شود هرگز گذر زمان را احساس نكنيد.

تور غار نخجير - محلات
چكيده ها و چكنده هاي آهكي شيري رنگ كه در همه جاي غار به چشم مي خورد همچنين رنگ هاي زرد سياه، سبز، نارنجي و قرمز هم در نقاط مختلف غار مشاهده مي شود كه به دلايل وجود املاح گوگرد، آهن، مس و جيوه ايجاد شده اند و واقعا تركيب اين رنگ ها ما را به وجد آورده بود.

در بيشتر ديواره‌هاي غار آثار خط تراز آب ديده مي‌شد. شايد در گذشته داخل غار آب بوده كه بر اثر تغييرات در طول دوره هاي زمين شناسي اكنون ديگر آثاري از آن باقي نمانده. البته طبق صحبتهاي كارشناس حاضر در غار در انتهاي غار درياچه وجود دارد كه پيش بيني مي شود در صورت كشف تمامي آن، زيباترين غار آبي كشور باشد كه با ايجاد امكانات قايقراني بتوان مناظر بي نظير و غير قابل تصور را شاهد باشيم اميدوارم روزي بتوانيم بر روي آب درياچه اين غار پارو بزنيم.

همانطور كه گفته شد خود احياي از ويژگي‌هاي خاص و منحصر به فرد اين غار به شمار مي رود.
از ديگر عجايب اين غار يكنواخت بودن و تهويه عجيب هواي آن در تمام فصول سال است. به طوري كه شما در تابستان هواي خنك و در زمستان گرما را در داخل غار تجربه مي كنيد.
بنا به گفته كارشناسان مربوطه اين غار دماي هوايي بين ۷ تا ۱۴ درجه سانتي‌گراد دارد كه براي تمامي فصول مطلوب و لذت بخش خواهد بود.
در بازديد از غار اين نكته را فراموش نكنيد كه حتي لمس ديواره‌ها و چكيده ها و چكنده هاي غار هم به شدت به آن آسيب ميرساند مراقب ثروت‌هاي طبيعي مان باشيم.

آتشكده ي آتشكوه دومين جذابترين ديدني هاي محلات

آتشكده ي آتش كوه-ديدني هاي محلاتآتشكده ي آتش كوه

يكي ديگر از ديدني هاي محلات كه در فهرست مسيرمان قرار داشت آتشكده آتشكوه بود. آتشكده اي كه به دوره ساساني تعلق دارد. براي رسيدن به اين آتشكده در راه بازگشت از غار چال نخجير به دليجان برگشتيم و بعد از گذشتن چند دقيقه از جاده كمربندي دليجان به سمت محلات به تابلوي برخورديم كه مارا به سمت آتشكده راهنمايي مي‌كرد.
از اين بناي عظيم تاريخي كه جزو مهمترين آتشكده هاي زرتشتيان به حساب مي آيد، ديوار ها و ستون ها باقي مانده است كه عظمت بنا را به خوبي در ذهن متصور مي نمايد. ديوارهايي كه براي استحكام بيشتر در آن ها تيرهاي چوبي به كار رفته بود و ستون‌هايي كه از سنگ و ساروج ساخته شده و بنا به نوشته مورخان، طاق عظيمي بر روي اين ستون ها قرار گرفته بوده. با قدم زدن در ميان اين ستونهاي قطور ، تصور بناي كامل و قسمت هاي مختلف آن حس عجيبي به انسان دست مي دهد.

در اين سفر هم باز همان حس غريبي كه در بازديد از هر بناي تاريخي به سراغم مي آيد را تجربه كردم تصور اتفاقاتي كه در كنار هر يك از اين ستون ها رخ داده، انسانهايي كه آمده اند و رفته اند. ظلم ها و مهرباني ها يي كه اين بناها به چشم ديده اند و نمي‌توانند لب بزنند و براي ما از نياكانمان چه داستان هايي كه بگويند.

آتشكده ي آتش كوه ديدني هاي محلاتآتشكده ي آتش كوه

بقيه همسفران نيز هر كدام در گوشه اي به تنهايي و سكوت در حال قدم زدن در ميان ستون ها و ديوار ها بودند. گويي آنها هم حس و حالي شبيه به من داشتند .اگر به ديدن آثار تاريخي علاقه مند هستيد، ديدن اين بنا را حتما توصيه مي كنم.

متاسفانه در نقطه نقطه اين بناي با ارزش آثاري از تخريب به چشم مي‌خورد كه انسانها براي يادگاري و يا فروش به غارت برده اند و صدمه اي فراوان به آن وارد كرده‌اند. اي كاش قدر داشته هايمان را بدانيم و براي لذت هاي آني و بي ارزش تاريخ كشورمان را نابود نكنيم.

در نزديكي اين آتشكده روستاي وجود دارد كه قدمت زيادي ندارد به همين دليل احتمال مي‌رود روستا وجود داشته باشد، كه هنوز در زير خاك مدفون باشد. اميدواريم روزي حفاري شود و از دل خاك بيرون بيايد تا بتوانيم برگ ديگري از تمدن ايران زمين را شاهد باشيم. درخت چنار بزرگ نزديك روستا از ديگر ديدني‌هاي محلات به شمار مي رود كه ديدن آن خالي از لطف نبود.

در ادامه مسير به شهر محلات رسيديم شهر گل ايران كه به هلند ايران نيز معروف است. مشخص است كه به محض رسيدن به محلات اولين چيزي كه هدف آن قرار گرفت، باغ گل محلات بود. ولي قبل از آن گرسنگي امانمان را بريده بود اول بايد به داد شكم مي‌رسيديم.

در يكي از رستورانهاي اين شهر نهار خورديم و كمي استراحت كرديم و بعد از مرور برنامه به سمت باغ گل حركت كرديم. نكته اي كه در اينجا بايد يادآور شوم اين است كه هر ساله از اواسط شهريور تا اواسط مهرماه به مدت يك هفته جشنواره گل در شهرستان محلات برگزار مي شود كه اگر با مطالعه قبلي و دانستن زمان اين جشنواره برنامه سفر خود را در آن زمان هماهنگ نماييد، مي توانيد از هلند ايران بهترين استفاده را نماييد.

باغ گل محلات

باغ گل محلات-مكان هاي ديدني محلات-تورجورباغ گل محلات

در باغ گل محلات كه جزو شگفت انگيزترين ديدني هاي محلات محسوب ميشود ، انواع گلهاي ميخك، داوودي، ختمي، شب بو، ديفن، باخيا، بنفشه، كاكتوس، زنبق، رز، پاپيتال، مينا، بنجامين، محبوبه شب و …. با تزيينات هنرمندي زيبايي به چشم مي‌خورد. گل هايي كه از قدم زدن در ميان آنها و استشمام هواي معطر و لطيف آنجا سير نمي شديم و روحي تازه پيدا كرديم داستان كاشت گل در محلات هم بسيار جالب است داستاني كه يكي از اهالي محلي اينگونه برايمان شرح داد.

 

داستان كاشت گل در محلات

بيش از هشتاد و پنج سال پيش يك مسيحي هلندي الاصل به نام پرتيوار كه در تهران ساكن بود با وارد كردن بذر گل از هلند در باغ شخصي خود به پرورش گياه مي پردازد. اين باغ سركارگري داشته به نام يحيي خان، كه اهل محلات بوده. يحيي خان اصول گل داري را به طور كامل آموخته بود. بعد از بازگشت به محلات به پرورش گل در آن شهرستان مشغول مي‌شود و به مرور اين كار را به صورت حرفه اي ادامه مي دهد. آنچنان كه اكنون با ديدن آن فكر مي‌كنيد كه هلند در ايران قرار گرفته است. باغبانان و گلداران محلاتي، بر اين باورند كه شرايط مناسب آب و هوايي، قرار گرفتن محلات در دامنه كوهستان و نيز دور بودن از كارخانه ها و مراكز آلوده كننده هوا باعث ايجاد منطقه اي مناسب براي رشد گل و گياه شده است.

گل هاي هلندي در محلاتگل هاي هلندي در محلات

محلات در خصوص پرورش و توليد گل مقام نخست را در كشور دارد و يكي از مراكز توليد گل هاي زينتي در آسيا نيز به شمار مي رود به اين نشان كه پرورش دهندگان گل گلايل در نمايشگاه بين‌المللي اوزاكاي ژاپن، جايزه برتر اين نمايشگاه را از آن خود كردند. اگر شرايط براي پرورش دهندگان گل اين منطقه فراهم شود، بدون شك محلات مي‌تواند در زمينه صادرات هم در كل دنيا جايگاه بسيار مناسبي پيدا كند.

به غروب نزديك شده بوديم كه سرشار از لطافت و انرژي از باغ گل خارج شديم و به محل اقامت خود در محلات حركت كرديم. در شهرستان محلات مهمانسراها و هتل هايي براي اقامت وجود دارد كه شما ميتوانيد از آنها استفاده كنيد و يك يا چند شب را در ديار گلها سپري كنيد.

شب بعد از كمي گفت و گو با همسفران و مرور خاطرات و عكس هايي كه در طي روز گرفته بوديم به خواب رفتيم. صبح ساعت ۸ بيدار شديم و بعد از صبحانه اي كه در محل اقامت خورديم به سمت آبگرم محلات حركت كرديم. براي رسيدن به آبگرم محلات بايد از شهرستان محلات به سمت شمال شرق حركت كنيد.

براي ادامه ي جاذبه هاي محلات كليك كنيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۱۸:۰۵ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

گلستان زيبايي ها در شمال دزفول

اين روزها حال و هواي خوزستان مناسب سفر است. يك باران كه بيايد زمين ها سبز مي شود و شكوفه ها بيرون مي زنند و زمين هم شاداب مي شود.
اما دزفول شمالي ترين شهر استان خوزستان محسوب مي شود هميشه آماده ديده شدن است.چون دزفول كه از سمت شمال به استان لرستان و از شرق به مسجدسليمان و استان چهارمحال و بختياري و از شمال غربي به انديمشك و از جنوب به شوشتر و اهواز به سمت غرب شوش محدود مي گردد داراي ويژگي هاي منحصر به فرد خود است.
در دزفول كرانه‌هاي رودخانه دز از بخش شهيون در شمال تا روستاي عباس آباد در جنوب با برخورداري از سواحل شن ماسه اي و سنگي پذيراي مهمانان فراواني در ايام مختلف سال است.
اين شهرستان از سه قسمت جلگه اي، نيمه كوهستاني، تشكيل شده است. ارتفاع اين شهرستان ۱۴۸ متر از سطح دريا مي‌باشد و مناطق نيمه كوهستاني اين شهرستان سردشت و شهيون و مناطق كوهستاني آن احمد فداله و دره كايد محسوب مي‌شوند.پس با تورجور همراه باشيد تا سري به تمام ديدني هاي دزفول بزنيم.البته ديدني هاي دزفول يكي دو تا نيستند ولي ما سعي ميكنيم بهترين جاذبه هاي دزفول را نام ببريم و درمورد آنها توضيح دهيم.

 

ديدني هاي دزفول

كول خرسان

ديدني هاي دزفولكول خرسان دزفول

منطقه طبيعي و زيباي كول خرسان يا اشكفت زرده كه در كيلومتر ۲۸ جاده ي ‏شهيون ، سمت چپ جاده مجاور در روستاي بيشه بزان داراي آب دائمي، آبشار آبچكان، بيشه زار و انواع روييدني هاي خاص منطقه از جمله مناطق ديدني شمال دزفول است.

دسترسي به كول خرسان يا همان اشكفت زرده از دو مسير بيشه بزان و از مسير قلعه شاداب قابل دسترس است.كول خرسان مجموعه‌اي از دره هاي عميق با ارتفاع حدود ۵۰۰ متر تا ۶۰۰ متر بوده كه دره هاي هاي قلعه شاداب به آن منتهي و برخي از اين درها به رودخانه دز راه پيدا نموده و در برخي از اين دره هاي عميق نهرهاي آب جاري و مملو از نيزارها و علفزارها همراه با تك درخت ها و درختچه ها مي باشد.

دامنه شرقي كوه قلعه ي شاداب، مملو از درختان بادام و كنار بوده كه محل مذكور را كنارستان گويند. همچنين انارستان از زيستگاههاي مهم پرندهتيهودر منطقه مي باشد كه به كل خراسان راه مي‌يابد.

ديوني و پيربانگو

روستاي ديوني و پيربانگو دزفول-ديدني هاي دزفولروستاي ديوني

هر چقدر از دزفول به سمت شمال آن شهر و مناطق كوهستاني برويد زيبايي‌هاي آن سرزمين بيشتر مي شود در كيلومتر ۴۷ جاده شيهون_- دزفول منطقه زيباي ديوني قرار دارد كه با رودخانه دائمي درختان فراوان و بيشه زار هاي متعدد به محلي براي تجمع طبيعت گردان تبديل شده است. منطقه پير بانگو هم ۴ كيلومتري آن سوتر با درختان انبوه و چشمه آب دائمي و منظره هاي زيبا طبيعت بكر را فراهم آورده است.اين منطقه يكي از بهترين ديدني هاي دزفول به شمار مي آيد.

شوي؛دسته گلي در كوهستان

ديدني هاي دزفول-آبشار شوي دزفولآبشار شوي دزفول

روستا و آبشار شوي در شمال غرب دزفول از جمله بلندترين آبشارهاي ايران محسوب مي شود. دسترسي به آن از دو مسيره تله زنگ در شمال انديمشك و سردشت در دزفول امكان پذير است. اين آبشار از بزرگترين و زيباترين آبشارهاي منطقه بختياري است كه در دهستان شوي بخشي شيهون در شمال شهرستان دزفول قرار دارد و از جاذبه هاي گردشگري منطقه بختياري محسوب مي شود. منطقه شوي زيستگاه پازن پلنگ خرس و سمندر بوده و پوشيده از درختان بلوط مي باشد.

از عمده دلايل بكر بودن منطقه شوي سختي مسير و نبود جاده اتومبيل رو در اين منطقه است. براي رسيدن به آبشار شوي مي بايست از راه آهن وزن دره كوهستاني منطقه بختياري استفاده كرد كه در هر صورت مسافت نسبتاً زيادي پياده پيموده مي شود.اين آبشار زيبا را هم ميتوان يكي از بهترين ديدني هاي دزفول نام برد.

توبيرون

توبيرون دزفول-ديدني هاي دزفولتوبيرون دزفول

دره ي توبيرون در مسيري به طول ۳۵ تا ۴۰ كيلومتر در شمال دزفول واقع است كه ديواره هاي رفيع آن با ارتفاع ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر و انبوه درختان انگور، انجير وحشي، برگ هاي شاوشان ، آبشارها و آبچكان ها جلوه بسيار زيبايي به اين دره ها داده است كه چشم هر بيننده اي را محو تماشاي خود مي‌سازد. اين دره حاصل هزاران سال فرسايش آبي حاصل از بارندگي هاي فصلي در حوزه هاي بالاتر و سرازير شدن تند آب ها در كوه و تپه مي باشد. به نحوي كه در فصول خشك عمق زياد دارد و ،مانند يك زهكش عمل كرده و آب سفره‌هاي زيرزميني را جمع كرده و آب در كف دره جاري ميشود، به طوري كه در بعضي قسمت ها از ديواره و كف دره اب زلال تراوش مي‌كند.

((تٌو)) در لهجه دزفولي به معني تب گرما و تو بيرون به معناي مكاني كه گرما را از تن مي زدايد ، گفته مي شود كه در قديم براي كاهش درد بيماري ها از اين محل استفاده مي‌شده است. البته تو بيرون به معناي بي مانند هم هست و حتي مناطقي از اين دره زيبا، شكارگاه خوبي براي صيادان نيز بوده است .براي عزيمت به اين دره زيبا بايد از مسير جاده سردشت برويد و حدود ۲۴ كيلومتر طي كنيد. نرسيده به گردنه تنگ سرا سمت چپ به جاده فرعي برويد و حدود ۶ كيلومتر جاده شني را طي كنيد.توبيرون نيز يكي از جذاب ترين ديدني هاي دزفول به شمار ميرود كه ديدن آن را حتما توصيه ميكنم.

ليوس؛شاهكارسنگي

ليوس روستاي سنگي در دزفولليوس روستاي سنگي در دزفول

اما ليوس از جمله روستاهاي گردشگري، بخش سردشت دزفول است. كه سابقه آن به بيش از ۷۰۰ سال برمي‌گردد معماري ابنيه اين روستا كاملا بومي و سازگار با محيط است. درخت چنار و چشمه روستا و بقاياي آسياب هاي آبي و مناظر كوه لنگر، از ديدني هاي روستا محسوب مي شود. روستاي ليوس در ۸۲ كيلو متري جاده شهيون دزفول، دامنه ي كوه لنگر قرار دارد.

براي گشت و گذار به كل روستاها و مناطق تاريخي طبيعي شمال دزفول پيشنهاد مي دهيم محل اقامت خود را پامنار انتخاب كنيد و سپس روزانه به گشت و گذار در ديگر مناطق بپردازيد.

پامنار؛رنگين كمان زيبايي ها

ديدني هاي دزفول-پامنارروستاي پامنار،رنگين كمان دزفول

از جمله روستاهاي شاخص گردشگري شمال دزفول در بخش شهيون پامنار نام دارد. پامنار يكي از زيباترين ديدني هاي دزفول است كه  در ۴۲ كيلومتري شمال دزفول واقع شده است و در كنار درياچه سد دز واقع است. مخارج زندگي مردم اين روستا از راه توليد لبنيات و محصولات كشاورزي، دامداري، ماهيگيري، قايقراني و نيز توليد و فروش صنايع دستي از جمله كپو بافي تامين مي شود.

روستاي پامنار نزديك به ۴۰ خانوار و بيش از ۲۵۰ نفر جمعيت دارد. منطقه شكار ممنوع شاداب با مساحت حدود ۵۰۰۰ هكتار در ۴۰ كيلومتري شمال شهرستان دزفول بين روستاي پامنار و اسلام آباد واقع است. از ضلع غربي مشرف به درياچه سد دز و از شمال به روستاهاي اسلام آباد پامنار و از جنوب به رودخانه دز و از شرق به روستاهاي بيشه بزان و بازارگه منتهي مي گردد.

گويش مردم اين روستا بختياري است و از اهالي منطقه و بختياري شَهي شهرت دارند .از جمله مهمترين عامل توجه گردشگران به روستاي پامنار همجواري آن با درياچه شهيون است. اين درياچه يكي از زيباترين درياچه هاي ايران و جهان در شمال غربي دزفول و پشت دو كوه شاداب و تنگ جوان شكل گرفته كه چهره زيبايي به اين منطقه داده است به گونه اي كه جزيره بزرگ و سطح درياچه با مساحتي بالغ بر ۶۰ هزار متر مربع چشم انداز زيبايي را به وجود آورده است. در اين جزيره درختان كُنار، سدر، بادام كوهي، كلخنگ، بيد و همچنين جانوران كوچك مانند روباه و خرگوش در كنار پرندگان زيباي مثل تيهو، كبك و پرندگان دريايي، حيات وحش بي نظير را شكل داده است.
قلعه شاداب در جنب اين روستا يكي از مناطق با قدمت تاريخي و حفاظت شده محيط زيست و زيستگاه برخي گونه‌هاي جانوري و گياهي است. قلعه شاداب با ده كيلو متر طول و چهار كيلومتر عرض يكي از بزرگترين قله هاي طبيعي ايران محسوب مي شود. ديواره هاي طبيعي آن تا ۷۰۰ متر ارتفاع دارند اين قلعه در دوره ساسانيان به دژ انوشبرد يا دژ فراموشي خوانده مي شود.

عبور از پل متحرك و چوبي اين قلعه طبيعي مي‌توان كيلومترها از طبيعت منطقه را زير نظر گذراند. وجود اين قلعه در نزديكي درياچه سد دز و دو روستاي گردشگري پامنار و اسلام‌آباد باعث اهميت چندان نشده است.

روستاي پامنار جزء بخش شيهون از توابع سردشت در فاصله هوايي ۲۵ كيلومتري و فاصله جاده اي ۴۲ كيلومتري شهر دزفول به وسعت ۵۷ هكتار در ميان دامنه رشته كوه هاي زاگرس و مشرف به درياچه سد دز در شمال اين شهرستان واقع شده است. روستاي پامنار به واسطه چشم اندازهاي بسيار متنوع طبيعي، فرهنگي به دليل همجواري با درياچه دز، وجود قلعه طبيعي شاداب، درخت‌هاي سدر، دره ها و چشمه ها، داراي طبيعتي جذاب و خاص است. كه همه ساله گردشگران فراواني را به خود جذب مي كند از جمله تفريح هاي موجود در منطقه مي‌توان به قايقراني در درياچه دز، اسكي روي آب، شنا، گذران اوقات فراغت در جزاير درياچه و سواحل آن، استفاده از هواي مطبوع، مشاهده حيات وحش منطقه به ويژه پازن و تيهو، ماهيگيري ورزشي در درياچه، مشاهده و آشنايي با زندگي عشايري مردم بومي و فضاي زيباي معماري سنتي منطقه، آشنايي و مشاهده ي صنايع كوهنوردي و مشاهده دره هاي عميق كول خراسان و دره رودخانه دز نام برد.

فضاي روستا با بوي خانه هاي كاهگلي آن كه شما را مهمان سفر به سالها پيش مي كند .از گياهان و پوشش هاي منطقه مي‌توان به رمليك كُنار،بنه،بادام،جاز،انجير،بلوط و نخل اشاره كرد.
از ديگر جاذبه هاي اين منطقه مي توان از هنر كپوبافي ياد كرد كه از صنايع دستي رايج بومي آن منطقه است.اين مكان كه جزو ديدني هاي دزفول است را فراموش نكنيد.

كپوبافي؛اوج خلاقيت

كپوبافي دزفول-جاهاي ديدني دزفولكپوبافي دزفول

روستاي پامنار و اسلام آباد كه در نزديكي هم قرار دارند  و خاستگاه هنر كپوبافي در دزفول هستند كپوبافي براي مردم اين منطقه نه تنها هنر و ذوق به شمار مي رود بلكه زندگي است و محل مناسبي براي امرار معاش زنان زحمتكش محسوب مي شود كه در كنار كار طاقت فرساي روزانه به تهيه آن مي‌پردازند و همواره به عنوان يك ميراث آن را حفظ كردند.
كپوبافي از بافته هاي حصيري است و مواد اوليه آن كرتك و برگ نخل هاي خرما است كه از ساليان متمادي رواج داشته است كه كرتك نوعي گياه خودرو است كه در حاشيه هاي نهرها رودخانه ها و دشت هاي منطقه شيهون به وفور يافت مي شود.

انواع توليدات را شامل اشكال بيضي و دايره اي و با كاربردهاي مختلف به ويژه مصنوعات صنعتي از جمله گلدان، جا دستمالي، زير كتري، زير قوري، ميوه خوري و ا انواع ديگر محصولات حصير بافت، اعلام كرد.

نوع توليدات كپو در منطقه از نظر كمي و كيفي در سطح بسيار خوبي قرار دارد. مسابقه و نمايشگاه كپوبافي نيز تاكنون در روستاي پامنار با هدف ارائه توانمندي هاي زنان و دختران اين منطقه در امر كپوبافي و بافته هاي حصيري برگزار شده كه مورد توجه گردشگران زيادي واقع شده است. محصولات توليدي كفي اين روستا و روستاهاي شهرستان دزفول به ساير نقاط كشور به ويژه تهران و شهرهاي شمالي ارسال مي‌شود.پس،بعد از مشاهده ي ديدني هاي دزفول از كپو هاي زيبا ديدن كنيد و براي دوستانتان سوقاتي بخريد.

در گذشته پامنار كجا بود؟

ديدني هاي دزفول-پامنارپامنار

روستاي پامنار در گذشته در كنار سرچشمه هاي رود دز قرار داشته و با داشتن نخلستانهاي زياد مركز مهمي براي تهيه مواد اوليه آن به شمار مي رفته است. اما با آبگيري سد دز در سال ۱۳۴۲ نخلستان‌هاي اين منطقه به زير آب رفت و خود روستا نيز به محل فعلي آن يعني كناره درياچه منتقل شد. در حاشيه درياچه سد دز، برخي نخل‌ها از آب بيرون زده كه نشان از وجود بخشي از نخلستان‌هاي آن زمان است.

بعد از اين اتفاق صنعتگران كپوبافي با توجه به اين كه اين هنر دستي ريشه در فرهنگ و آداب آنها دارد و بخش مهمي از هنر آنها محسوب مي شد مواد اوليه خود يعني برگ نخل هاي خرما را از ساير مناطق به ويژه مناطق جنوبي كشور تهيه مي‌كنند. محصولات زيادي توسط كپوبافي آن در زمينه هاي مختلف به ويژه ظروف تزئيني و سنتي با استفاده از رنگ ها و نقوش سنتي از دير باز توليد و با هويت تاريخي، زينت بخش خانه ها هستند.

روستاي پامنار در سالهاي اخير با توجه به پتانسيل‌هاي بالاي گردشگري به عنوان يكي از روستاهاي نمونه گردشگري استان خوزستان، برگزيده شده و به تازگي اقداماتي نظير تسطيح تپه ها براي احداث رستوران، كمپ و پاركينگ و تعريض جاده دسترسي در اين منطقه صورت گرفته است .شغل عمده ساكنان منطقه دامداري است كه در كنار دامداري كشاورزي به صورت كشت ديم و بيشتر كشت ديم گندم و جو وجود دارد. همچنين عده زيادي از ساكنان روستاهاي پاقلعه و پامنار به شغل صيادي در درياچه سد دز ،مشغول هستند. زبان مردم محلي گويش لري بختياري است و سنت ها و آيين هاي اصيل بختياري در آداب ساكنان به چشم مي‌خورد.

براي ادامه ي مقاله ي جاذبه هاي دزفول كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۴۷:۰۹ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

بعضي از سفرها به نقاطي خاص هستند كه اگر به قصد ديدار دوستي نباشد شايد خيلي كم فرصت سفر به آنها دست دهد و چقدر اين ديدار ها لذت بخش است و ماندگار مثل ديدار شهري در جنوب فارس براي ملاقات يك دوست و در نهايت بازديد از يكي از بزرگترين و مهمترين غارهاي دست كند ايران در اين شهر اين سفر و به ياد ماندني تر كرد. اميدوارم از اين گزارش لذت ببريد.پس با تورجور همراه باشيد تا سفري هرچند كوتاه به غار سنگ شكنان جهرم داشته باشيم.

جغرافياي جهرم

غار سنگ شكنان جهرمنماي بيروني غار سنگ شكنان جهرم

جهرم يكي از شهرستان هاي تابعه استان فارس مي باشد كه در نيمه جنوبي استان واقع شده است. وسعت اين شهرستان ۵۴۳۶ كيلومتر مربع است و از سمت شمال به سروستان و شيراز ازسمت شرق به فسا و داراب ازسمت جنوب به لار و قير و كارزين و ازسمت مغرب به فيروزاباد محدود شده است. آب و هواي اين شهرستان كاملاً كوهستاني و مرتفع است. اين ارتفاعات بخشي از چين خوردگي زاگرس بوده و جهت اغلب كوه ها به تبع سلسله جبال زاگرس جنوبي قرار گرفته و شاخه‌هايي از آن اين شهرستان را محصور كرده است.مردم جهرم به گويش محلي و فارسي سخن ميگوند و شيعه هستند.

 

مسير دسترسي به جهرم

غار سنگ شكنان جهرم

مسير دسترسي به شهر جهرم، با وسيله شخصي از شيراز حدود دو ساعت به سمت جنوب استان مي‌باشد كه بعد از گذشتن از شهر كوچك خفر به جهرم خواهيد رسيد.
بعد از ورود به جهرم نكته اي كه برام خيلي جالب بود نوع و تيپ گونه گياهي اين شهر و نخل هاي بلند بود كه همه جا قابل روئيت بود و جلب نظر مي كرد. انگار اين شهر دروازه ورودي اقليم ناب جنوب كشور است و مي شود حال و هواي خط جنوبي‌ترين نقطه ايران رو تجربه كرد. بعد از ديدار دوست قديمي و صرف ناهار راهي ديدار از يكي از مهمترين غارهاي دست كند ايران شديم و به روايتي اين قاره بزرگترين غار مصنوعي جهان مي باشد.
در ايران تعدادي غار دست كند وجود دارد ولي غار دستكند جهرم كه به غار سنگ اشكن و يا سنگ شكنان معروف است به جهت بزرگي و زيبايي آن در جهان منحصر به فرد است.

سالها قبل وقتي سنگ شكنان جهرمي تصميم گرفتند از سنگ هاي آهكي يك كوه بي نام و نشان استفاده كنند، هيچ وقت خيال نمي‌كردند تراشيدن سنگ از چنين كوهي بتواند يكي از زيباترين جاذبه هاي طبيعي شهرشان را رقم بزند.
غار سنگ شكنان جهرم اگرچه تاريخ روشن و دقيقي ندارد اما به اعتقاد بيشتر باستان شناسان يكي از غارهاي طبيعي و دست كند اين شهر است كه در دوران صفويان تراشيده شده است. قاري كه در جنوب غربي جهرم قرار گرفته و سالها وسيله امرار معاش مردم اين منطقه بوده است.
سنگ هاي سفيد آهكي و شكل پذيري كه در آن زمان از غار سنگ شكنان جهرم به دست مي‌آمد، معمولا صرف تزيين سردر ها و بناهاي باشكوه و مهمي مي‌شد كه يا به اشراف تعلق داشتند و يا به حكومت.
مرغوبيت اين سنگها به حدي زياد بود كه آوازه شان حتي در شهرهاي مجاور هم پيچيده بود و معماران بنا هاي شيراز هم در ساخت و ساز هاي شان از اين سنگ ها استفاده مي كردند. مثل مسجد جامع عتيق شيراز كه از اين سنگها در نماي آن به كار رفته است.
سنگ شكنان جهرمي در زمان برداشت سنگ سعي مي كردند كه به غار اسيب نرسانند. و اين چنين به مرور زمان ستون هاي به جا مانده ي شكل بسيار زيبايي را به غار سنگ شكنان داد. اگر سري به غار سنگ شكنان جهرم بزنيد مي بينيد كه دهانه اين غار به حدي بزرگ است كه مي‌توان با خودرو در آن رفت و آمد كرد.

مشخصات فيزيكي غار سنگ شكنان جهرم

طول غار سنگ شكنان ۲۰۰ متر است.و عرض آن از ۶۰ تا ۱۳۰ متر متغير است مساحت اين غار حدودا ۲۰ هزار متر مربع است و ۱۲ ورودي مختلف دارد. صد ستون سنگي در غار سنگ شكنان جهرم وجود دارد كه غار را تبديل به يك تالار زيبا كرده است. از نظر مرغوبيت سنگ هاي غار سنگ شكنان به دو دسته تقسيم مي شوند.
دسته اول ستون هايي هستند كه شكاف ها و درز هاي زيادي دارند و در واقع كيفيت چنداني ندارند در نتيجه سنگ تراشان انها را استخراج نميكردند.
دسته دوم شامل سنگ ها و ستون هايي است كه هيچ درز و شكافي ندارند و براي جلوگيري از ريزش سقف استفاده نشدند.
پژوهشگران معتقدند كه در گذشته تعداد و قطر ستونهاي داخل غار سنگ شكنان بيشتر از الان بوده است اما سنگ‌شكنان نسل‌هاي به خاطر اينكه در حمل سنگ ها دچار مشكل بودند ،سنگ هاي كنار دهنه ي غار را ميتراشيدند در نتيجه باعث نازك شدن و كم تحملي انها شد.

روايت داستاني از مردم جهرم

مردم محلي جهرم معتقدند كه روزي حاج كاظم فرزند حاج اسماعيل با اسب در حال گردش كنار رودخانه قلات جهرم بود كه صداي ضربات پي در پتكي او را به طرف خود كشاند. پيرمردي كه سنگ هاي كوه را مي‌تراشيد با او هم صحبت و همسفر شد و اين آشنايي حاج اسماعيلي با خانواده پيرمرد، عاشقي را برايش به دنبال داشت. اما مخالفت خانواده حاج اسماعيل با ازدواج اين خانزاده و دختر پيرمرد رعيت، باعث شد تا پيرمرد شرط بگذارد كه خواجه اسماعيل پيش او بماند و با هم در كوه كار كنند.جهرمي ها مي گويند كه بعدها حاج كاظم به استاد كاظم سنگ شكن معروف شد و ۳۰۰ سال قبل استاد كاظم وارث پيرمرد و غار سنگ شكنان جهرم شد.
غار سنگ شكنان جهرم با اين همه جاذبه و زيبايي ثبت ملي نشده است اما سازمان ميراث فارس اين قول را داده كه به زودي ثبت ميشود.

براي ادامه ي مطلب غار سنگ شكن جهرم كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۷:۱۹ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

ايران يكي از كهن ترين كشورهاي دنياست يك شهر هم توي قلب اين سرزمين است كه كهن ترين شهر دنيا لقب گرفته به نظرم همين تعريف كافي براي سفر كردن به دل تاريخ به شهر بادگير و آتشكده اولين شهر خشتي دنيا به شهر زيباي يزد….
حسن پيرنيا در كتاب تاريخ ايران باستان عنوان كرده است نام يزد نخستين بار ايساتيس بوده و در قلمرو حكومت مادها قرار داشته است. انتخاب بافت تاريخي يزد به عنوان نخستين پرونده ايران براي ثبت يك شهر در فهرست جهاني يونسكو را ميتوان انتخابي هوشمندانه و درست دانست. پس با تورجور همراه باشيد تا سفري به جاذبه هاي يزد بزنيم.
بافت تاريخي وسيع، بهتر بودن و اصالت اين بافت و همچنين وفاداري و علاقه مردم اين شهر به تاريخ و فرهنگ اصيل شان، موضوعي است كه بايد در جهان به آن باليد. يزد در جايي حوالي قلب نقشه ايران قرار دارد، شهري كه مردمانش آن را شهر قنات و قنوت و قناعت ميخوانند و مسافران، آن را، شهر شيريني ها….

به گواه تاريخ، تا به حال جنگ و بلاياي طبيعي نتوانسته آسيبي به اين شهر و مردمانش به زند. و همين است كه در تاريخ، از شهر بادگيرها به عنوانشهر امن، ياد مي‌شود و همين است كه ماركوپولو، جهانگرد ايتاليايي درباره يزد در سفرنامه اش آورده است كه؛ تجار جاده ابريشم، اين شهر را، به لحاظ امنيت مالي و جاني آن، دوست دارند.

چرا نام يزد ،يزد خوانده شده است؟

واژه يزد نامي است باستاني كه ريشه در يشت، به معناي نيايش پرستش ستايش و ايزد دارد. يكي از فصول پنجگانه اوستا هم به اين نامه ي يشت خوانده شده است.
سفر به يزد را در پاييز به بهانه ديدار با دوست قديمي تجربه كردم. يزد از جمله اون شهرهايي است كه وقتي اسمش مي آيد تصوير ذهني من پر ميشه از افتخارات معماري و شهرسازي ايران كه در دانشگاه تدريس ميشه و يا در دنيا ايراني ها به آن افتخار ميكنند.
پر ميشه از اصول ناب معماري ايراني اصولي كه در تمامي فضاي بافت كهن يزد ميتوني اون رو ببيني، رعايت اصول بسيار دقيق شهرسازي و رعايت كامل بحث اقليم و نوع زندگي مردم اين شهر. واقعا اگر به معماري اين سرزمين علاقه داريد سفر به شهر زيباي يزد را هر چه سريعتر در برنامه خودتون قرار بديد.

فرهنگ و زبان مردم يزد

در اين سفر مردم يزد را مردمي خونگرم و مهربون ديدم. مردمي كه شهرشون رو دوست دارند و سعي در نگهداري اين شهر مهم و با ارزش مي‌كنند. مردم يزد به زبان فارسي رايج با پاره اي از ويژگي هاي گويشي سخن مي‌گويند و بسياري از واژه ها و تركيبات زيباي فارسي را در گويش خود حفظ كرده اند .در استان يزد برخي ويژگي هاي گويشي ميان شهرستان‌هاي مختلف محسوس است. پيروان آيين زرتشتي در ميان خود هنوز به زبان نياكانشان سخن مي‌گويند و به ويژه مراسم مذهبي خود را با اين زبان برگذار مي كنند.

چگونه به يزد سفر كنيم؟

براي سفربه يزد ازتهران مسير زميني حدود۷ساعت، با وسيله شخصي زمان مي‌برد. اگر كه طرفدار سفر با قطار هستيد مسير تهران تا يزد حدود ۸ ساعت زمان مي‌برد و گزينه سوم نيز سفر هوايي از تهران به يزد مي باشد كه بعيد ميدونم بيشتر از يك ساعت زمان ببرد. سفر ما با وسيله اي مطمئن هميشگي قطار بود به نظر من بهترين وسيله براي سفر به شهر يزد از تهران، قطار ميباشد. بعد از رسيدن به يزد و ديدار دوست قديمي به دليل كمبود زمان و گستردگي فضاهاي گردشگري يزد يك راست رفتيم سراغ ديدار از مكان هاي گردشگري كه گزارش آن را خدمتتون خواهم داد.البته شما ميتونيد از تورهاي يزد گردي هم استفاده كنيد.

جاذبه هاي يزد

باغ دولت آباد يزد

باغ دولت آباد يزد-جاذبه هاي يزدباغ دولت آباد يزد

يكي از زيباترين جاذبه هاي يزد باغ دولت آباد مي باشد كه علاقه شخصي من به باغ هاي ايراني سبب شد كه اولين جايي كه بازديد كنيم، باغ دولت آباد يزد باشه. باغي با مولفه هاي باغ ايراني و عناصر شاخص مثل آب، درخت و عمارتي زيبا. بادگير بسيار زيباي باغ دولت يكي از مهمترين بادگيرهاي اين شهر و حتي جهان است چون بلندترين بادگير شناخته شده در جهان است. به دوستان توصيه مي‌كنم ديدن باغ دولت آباد و در سفر به شهر يزد از دست ندهيد .
توضيح درباره معماري و كليات اين باغ بسيار گسترده است كه در اين گزارش مجال پرداختن به آن نيست.
باغ دولت آباد در يزد در اواخر دوره افشاريه و در سال ۱۰۶۰ هجري قمري توسط محمد تقي خان معروف به خان بزرگ كه سر سلسله خاندان قوانين يزد بود احداث گرديد. . مرحوم محمدتقي خان ابتدا قناتي به طول ۶۵ كيلومتر را احداث نمود و آب را از مهريز به يزد و محل كنوني باغ دولت آباد رساند و سپس مجموعه حكومتي دارالحكومه خود را بنا كرد.
اين باغ با مساحتي در حدود ۷۰ هزار متر مربع شامل ساختمان‌ها ،حوض ها و آبنما هاي بسياري بوده كه در فضاي بين آنها باغ هايي با درختان انار و انگور و…. و با گل هاي فراواني، زينت بخش محيط بوده اند. اين باغ به دو قسمت كلي اندروني و بيروني جلوخان تقسيم مي‌شود.

ميدان امير چخماق يزد

 امير چخماق يزد-جاذبه هاي يزدامير چخماق يزد

يكي از مكان هايي كه معروف شهر يزد يا ميتونم بگم، يكي از بهترين جاذبه هاي يزد است، كه نشانگر توجه دوره هاي گذشته به فضاهاي شهري مي باشد كه نمونه هايي از آن در اصفهان و كرمان نيز موجود ميباشد.
ميدان اميرچخماق اثري از قرن نهم هجري و يادگاري از دوران حكومت امير چخماق شامي. جلال الدين امير چخماق كه به دستور شاهرخ تيموري به حكومت يزد رسيد با همدستي همسر خود فاطمه خاتون آثاري چند در يزد بنا كرد. مهمترين اين آثار مسجد نو بود كه هم اكنون نيز برقرار است و به نام مسجد امير چخماق مشهور است. بانيان، در شمال مسجد، ميداني ايجاد كردند كه اكنون هم پا بر جاست و مركز شهر يزد است. اين ميدان در عصر صفوي هم به همين نام شهرت داشت.
در خاورِ ميدان امير چخماق، بازاري به نام حاجي قنبر وجود دارد. اين بازار از بناهاي نظام الدين حاجي قنبر جهان شاهي است. اين شخص كه به امر جهان شاه قره قويونلو به حكومت يزد رسيده بود، آثار ديگري هم در يزد احداث كرد. بعدها بر سر در اين بازار، بناي زيبا و بلندي كه اسلوب بناهايي كه در تكايا هاي يزد ديده مي‌شود، ساخته شد. اين بناي عظيم يكي از معرف هاي شهر يزد است و هنگامي كه ميگويند؛اميرچخماق،مرادشان همين بناست، در حالي كه از آثار امير چخماق نيست.

براي ادامه ي جاذبه هاي يزد كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۶:۰۳:۵۱ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

با پا گذاشتن در فصل زمستان يه پيست سرد با كلي تفريح و يه نوشيدني داغ واقعا مي چسبد.پيست اسكي فريدونشهر يكي از پيست هاي استاندارد ايران است كه هر ساله جمعيت عظيمي از گردشگران از سراسر مناطق ايران را به خود جذب ميكند. و تا چند سال اخير قابل استفاده نبود ولي از سال گذشته به دليل بارش مناسب و شرايط مناسب جوي قابل استفاده ميباشد.
ارتفاع پيست فريدونشهر از سطح دريا ۲۰۰۰ و ۶۳۰ متر و بالاترين نقطه آن حدودا ۳۰۰۰ متر از سطح دريا فاصله دارد و طول بالابر بشقابي آن حدود ۹۸۰ متر است كه اسكي بازان را شش دقيقه اي به بالا مي رساند.
اين پيست داراي امكانات فراواني از جمله،سوئيت، درمانگاه، اقامتگاه ويژه ورزشكاران، سالن مجهز به سيستم گرمايش، بالابر ويژه اسكي بازان حرفه اي ، تل اسكي مي باشد.

پيست اسكي فريدونشهر اصفهانخطر سقوط از تپوپ در پيست فريدونشهر

نكته مهمي كه  در پيست بايد توجه كنيد اين كه از تيوپ استفاده نكنيد اگر خيلي علاقه مند به استفاده از تيوپ هستيد حتماً به قسمت آموزشي از اين پيست برويد و  در آنجا ابتدا اموزش ميبينيد سپس تيوب سواري مي كنيد. زيرا سال گذشته به خاطر استفاده از تيوپ آسيب‌هاي خيلي جدي به افراد وارد شد. پس اگر قادر به اموزش نبوديد، ميتونيد از ديگر امكانات تفريحي اين پيست استفاده كنيد.

روزهاي كاري پيست اسكي فريدونشهر

روزهاي يكشنبه سه شنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ و روزهاي پنجشنبه و جمعه از ساعت ۹ الي ۱۶ باز مي باشد.

مسير دسترسي پيست فريدونشهر

اين پيست در ۱۸۰ كيلومتري غرب اصفهان واقع شده است.در سه كيلومتري فريدونشهر پيست اسكي فريدونشهر قرار دارد. از طريق جاده اصفهان به اليگودرز ميتونيد به اين پيست برويد.و اگر در مسير يابي دچار مشكل هستيد ميتونيد از تورهاي اسكي استفاده كنيد.

بهترين زمان سفر به پيست اسكي فريدونشهر

تقريبا از اواسط پاييز تا فروردين‌ماه ميتونيد از اين پيست هيجان انگيز ديدن كنيد.و كلي هيجان و شادي را تجربه كنيد.

قيمت پيست اسكي فريدونشهر در سال ۹۷

اين پيست هزينه ي ورود ندارد ولي بسته به نوع تفريحي كه ميخواهيد در پيست بكنيد هزينه هاي متفاوتي دارد كه در زير نام ميبريم:

۱-تل اسكي: ۳۰ هزار تومن

تل اسكي پيست اسكي فريدونشهر-تورجورتل اسكي پيست اسكي

۲-پيست اسكي اموزشي: ساعتي ۳۰ هزار تومن

اموزش اسكي در پيست فريدونشهر-تورجور
۳-بليط زيپ لاين:۲۵ هزار تومن

زيپ لاين پيست اسكي فريدونشهرزيپ لاين

۴- كرايه تخته اسكي:از ۱۵ هزار تا ۴۵ هزار ميباشد.

تخته اسكي در پيست فريدونشهر

 براي ادامه ي مطلب پيست اسكي فريدونشهر كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۳۴:۲۵ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

تهران يكي از بزرگترين شهر هاي دنيا است همچنين جزو پرجمعيت ترين شهر ها هم محسوب ميشود كه بسيار مكان هاي ديدني دارد ، با تورجور همراه باشد تا سفري به تك تك مكان هاي تفريحي تهران كنيم و يه تهران گردي مجازي را داشته باشيم تا وقتي كه شما به اين شهر پر از كاخ و پر جاذبه سر زديد بدونيد از چه جاهايي ديدن كنيد.

 

مكان هاي تفريحي تهران

 

دروازه ي باغ ملي

دروازه ي باغ ملي تهران-مكان هاي تفريحي تهراندروازه ي باغ ملي تهران

اين بناي آجري با كاشي هاي هفت تزئين شده است و در سال ۱۹۲۲ به دستور رضا شاه ساخته شد.اين مجموعه به عنوان وزارت جنگ مورد استفاده قرار گرفت و شامل يك ساختمان قديمي مربوط به دوره قاجار و فضاي وسيعي كه مدتها به عنوان ميدان رژه و ميدان مشق شناخته ميشد ،تشكيل شده بود.

مدرسه ي سپهسالار

مدرسه ي سپهسالار-مكان هاي تفريحي تهرانمدرسه ي سپهسالار

مدرسه سپهسالار (شهيد مطهري) يكي از مكان هاي تفريحي تهران كه بيش از يك قرن قدمت دارد و از آثار مهم دوره ي قاجاريه به شمار مي آيد.در سال ۱۲۹۶ هجري قمري،حسين خان سپهسالار،وزير اعظم ناصر الدين شاه،با هزينه شخصي به ساخت اين مسجد همت گمارد.
اين بناي مهم از معماري عثماني و تزئينات غربي است.سبك معماري ،تلفيقي از سبك معماري مسجد جامع اصفهان در قسمت هشتي در ورودي ،و مسجد اياصوفيه استانبول مي باشد.

كاخ شمس العماره

كاخ شمس العماره در تهران-مكان هاي تفريحي تهرانكاخ شمس العماره در تهران

كاخ شمش العماره يكي از اولين ساختمان هاي مرتفع تهران قديم است كه به دستور ناصر الدين شاه قاجار در ضلع شرقي گلستان ساخته شد.گچ بري ها،اينه كاريها،كاشي كاريها و ديوارنماهاي متعدد از تزئينات اين عمارت زيبا و تاريخي تهران بشمار ميرود.

موزه مردم شناسي كاخ گلستان(كاخ ابيض)

موزه مردم شناسي كاخ گلستان(كاخ ابيض)موزه مردم شناسي كاخ گلستان(كاخ ابيض)

موزه ي كاخ گلستان يكي از مكان هاي تفريحي تهران است كه در اواخر سلطنت ناصر الدين شاه،اين كاخ به سبك بناهاي قرن ۱۸ اروپا گچبري و نماسازي شد و به دليل سفيدي رنگ آن كاخ ابيض ناميده شد.
از همان ابتدا كاخ ابيض به محل كار صدراعظم ها اختصاص يافت و جلسات هيئت دولت تا سال ۱۳۳۳ شمسي در اين كاخ و در تالار سلطان عبدالحميد تشكيل ميشد. كاخ ابيض در سال ۴۷ به موزه ي مردم شناسي تبديل شد.

كاخ گلستان

كاخ گلستان تهران كجاست؟كاخ گلستان

در دوران سلطنت شاه عباس صفوي ،يك باغ بزرگ به نام چهارباغ و يك چنارستان در محل كاخ گلستان ساخته شد.بعد كريم خان دستور داد يك ارگ ،يك بار و چند برج در آنجا ساخته شود. در عصر قاجار ،بناهاي سلطنتي را درون ارگ و حصار مي ساختند.در سال ۱۲۶۸ هجري قمري ناصر الدين شاه قسمت شرق باغ سلطنتي را وسعت داد و چندين ساختمان داخل ارگ بنا شد.

كاخ گلستان در تهرانكاخ گلستان در تهران

كاخ گلستان كجاست؟

تالار كاخ گلستان تهرانتالار  آينه كاخ گلستان

تالار كاخ گلستان تهران

كاخ گلستان از بناهاي زيبايي تشكيل شده كه ميتوان به اتاق موزه(تالار اسلام)،تالار عاج ،چادرخانه،خلوت كريم خاني،عمارت بادگير،ايوان تخت مرمر (دارالحكومه)،تالار آينه،تالار الماس، تالار برليان،عمارت خوابگاه ،كاخ ابيض و موزه ي مردم شناسي نام برد كه يكي از بهترين مكان هاي تفريحي تهران محسوب ميشود.

براي ديدن ادامه ي جاذبه هاي گردشگري تهران كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۱۷:۱۴ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب