مرجع گرشگري تور جور
تور هاي جور واجور با تورجور

روستاهاي ديدني قزوين:روستاي نياق

روستاي نياق-تورجور
روستاي نياق

اما در فاصله ۱۷ كيلومتري شمالي شهر در روستايي به نام نياق كوهسنگي مرتفعي قرار دارد كه در دل آن حفره هاي طبيعي و دست چند كند عجيبي قرار دارد كه به ايوان سنگي معروف است.

ساكنين محلي بر اين باورند كه بر بلنداي اين كوه يكي از حكام شهر محمد حنيفه قصري باشكوه ساخته بوده كه امروز جز تكه هاي سفالش چيزي از آن باقي نمانده و به همين دليل هم به اين ايوان طاق محمد حنيفه نيز گفته مي شود.
وقتي از روبرو به اين كوه نگاه ميكنيم بر سطح آن حفره هاي زيادي ديده ميشود.وقتي از كوه بالا مي رويم متوجه حفره هاي مستطيلي دست كندي در آن ميشويم كه توسط ساكنان احتمالي منطقه حفر شده. در سطح كوه نيز حفره‌هايي به چشم مي‌خورد كه گويا به عنوان انبار علوفه و ذخيره گندم استفاده مي شود.

براي ديدن ادامه ي روستاهاي ديدني قزوين كليك كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۱۴:۱۳ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

پيشينه تاريخي قلعه قورتان

از پيدايش قلعه قورتان اطلاعاتي دقيقي در دست نيست اما به گواهينامه ها و محل هاي موجود و كشف بقاياي ظروف سفالي در شرق روستا در يك محله باستاني كه به تشخيص باستان‌شناسان اين ظروف به هزاره اول نسبت داده شده و حكايت براي اين موضوع دارد كه قدمت روستا چند هزار سال است يكم جلوتر ما شواهدي از زندگي بهرام گور را دارد.پس با تورجور همراه باشيد تا سفري به روستاي قورتان اصفهان داشته باشيم و از قلعهقورتان زيبا ديدن كنيم.

بهرام پنجم فرزند يزدگرد اول كه به خاطر علاقه اي كه به پيدايش شكار گور داشت به بهرام گور معروف شد و در كتاب تاريخ جامع ايران كه در تالاب بين اصفهان و فارس فرو مي‌رود كه ديگر اثري از آن نيست كه خيام مي گويد عيب حرام كه گرفتي گور همه عمر ديدي كه چگونه گور بهرام گرفت.

 

موقعيت جغرافيايي قورتان

موقعيت جغرافيايي قورتانموقعيت جغرافيايي قورتان

روستاي قورتان ۱۲۵۰ نفر جمعيت دارد و مركز دهستان گاوخوني است و ده روستا زيرمجموعه اين روستا است. روستاي قورتان مركز دهستان گاوخوني از توابع بخش بن رود مي باشد. اين روستا در فاصله ۱۱۰ كيلومتري شرق اصفهان و ۴۵ كيلومتري شمال غربي تالاب گاوخوني و در مسير يكي از جاده هاي اصفهان ورزنه واقع گرديده است. ارتفاع از سطح دريا ۱۴۸۰ متر مي باشد. رودخانه زاينده رود در طي مسير حركت خود به طرف تالاب گاوخوني از جنوب آن عبور مي كند.

 

وجه تسميه قورتان

قلعه قورتان كجاست؟تورجور
كلمه قورتان يك واژه تركي است كه قول به معني سلاح قورچي رئيس اسلحه خانه و قورخانه به معني پادگان نظامي و اسلحه خانه است.
از مهمترين آثار تاريخي روستا قورتان ارگ تاريخي عظيمي است كه قدمت آن به قرن چهارم هجري و به دوره ديلميان برمي گردد .
وسعت اين ارگ با مساحت ۴۳ هزار متر مربع و مصالح به كار رفته مطابق با آب و هواي كويري و تمام آن از خشت و گل ساخته شده است. باروي شمالي آن ۲۵۰ ، باروي شرقي آن ۱۸۲ متر طول دارد. تعداد برج هاي ديدباني آن ۱۴ برج بوده كه يكي از برج ها ،قسمتي از حصار اصلي اند كه بر اثر طغيان و منحرف شدن مسير رودخانه زاينده رود تخريب گرديده اند. قطر ديوار اين بناي عظيم از پايين ۲ تا ۳ متر متغير مي باشد و داراي دو دروازه شمالي و جنوبي بوده و در سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۹۹۳۸ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

مسجد ابراهيم قورتان كجاست؟

مسجد ابراهيم قورتانمسجد ابراهيم قورتان

ساخت اين مسجد سال ۱۰۸۴ قمري و دوره شاه سليمان صفوي صورت گرفته است مسجد در ضلع شمال غربي است و نزديك حمام عمومي واقع گرديده است.

حمام عمومي

حمام عمومي قورتان-تورجورحمام عمومي قورتان

حمام عقد در زمان قديم به صورت هزينه اي بود و آب آن توسط هيزم گرم مي‌شد و هيزم آنرا از روستاهاي دورتهيه ميكردند.آب خزينه توسط چرخ از چاه كشيده مي‌شد و در بعضي از مواقع از جوي، آبي كه از بيرون وارد مي شد خزينه را پر آب مي كرد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي با همكاري جهاد سازندگي تغييراتي در آن به وجود آمد از جمله درب خزينه رو مسدود كردند و در قسمتي كه دوش ها در آن قرار داشت را به حمام اضافه كردند و به طور بهداشتي ساختند و تا سال ۸۵ عموم مردم از آن استفاده مي كردند.

موقعيت حمام عقد قورتان در ضلع غربي ارگ در كنار مسجد ابراهيم مي باشد طبق شواهدي كه مشاهده شد ساخت حمام در اين مكان به قبل از ساخت ارگ بوده است. اين اين حمام در ادوار مختلف دچار تغييرات زيادي شده است. حمام كنوني متعلق به دوره قاجار مي‌باشد. حمام در حال تخريب بود كه با پيگيري هاي شوراي اسلامي هياري و انجمن ارگ زنده رود قورتان درسال ۱۳۹۲ مورد تعمير قرار گرفت.

مسجد شبستان

مسجد شبستان قورتان-تورجورمسجد شبستان

قسمتي از اين مسجد در زير مسجد اهلان واقع شده است. اين مسجد از نظر معماري با ديگر مساجد داخل ارگ تفاوت دارد و از جالب ترين و ديدني ترين مكان داخل ارگ به حساب مي آيد.
رو به روي در ورودي مسجد محلي است كه به غريب خانه معروف است كه در گذشته مسافران و افرادي كه براي مدتي در روستا كاري داشتند و آشنايي درآباداي نداشتن، از آن استفاده مي كردند. با گذشت زمان تغييراتي در اين مسجد و مسجد اهلان آن پديدار شد.

مسجد اهلان (بالا)

مسجد اهلان قورتان-تورجورمسجد اهلان قورتان

فضاي داخلي مسجد متشكل از شش دهانه، طاق و چشمه است. كه جهت نورگيري بيشتر، پوشش دهانه اول در قسمت ورودي تخريب شده و به جاي آن نور گير تعبيه شده است.
اين بنا با معماري خاص و منحصر به فرد و مخروطي شكل به ارتفاع ۹ متر در قسمت شمالي و مجاور فضاي ورودي قرار دارند.

قلعه نواب روستاي قورتان استان اصفهان

قلعه نواب روستاي قورتان استان اصفهانقلعه نواب

قدمت آن بيش از قلعه قورتان بوده است. قلعه نواب، قلعه اي حاكم نشين بود كه ساخت آن قبل از ساخت ارگ و يكي از هسته هاي تشكيل دهنده بود.كه در ضلع جنوب غربي ارگ واقع شده است. رودخانه زاينده رود از طرف غرب و جنوب اين قلعه عبور مي كرد و امنيت دو طرفه آن را تامين مي‌كرد.
نواب افرادي بودند كه توسط نايب هاي بني اميه و بني عباس مشخص مي شدند. در آن زمان حكومت بني عباس ۳۱۶ نواب در اصفهان و اطراف آن حكومت مي كردند.
در قديم مسجد كوچكي نيز در آن بوده كه ديگر اثري از آن نيست با عريض كردن ضلع جنوبي و غربي آن در زماني كه ديوارهاي اصلي قلعه را مي ساختند كمكي بوده تا اين قسمت مصالح كمتري را ببرد. يكي از برج هاي آن هنوز باقي مانده است كه در تصوير پيداست.

خانقاه(محل عبادت صوفيان)

خانقاهخانقاه

آب انبار شاه عباسي بلان

آب انبار شاه عباسي بلانآب انبار شاه عباسي بالن

روبه روي مسجد جامع آب انبار شاه عباسي خودنمايي مي كند كه بر سر يكي از قديمي ترين راه هاي اتصالي يزد به اصفهان و برعكس بوده در پايان دوره صفوي تهاجم و لشكركشي محمود به اصفهان از اين مسير صورت گرفته است كه بعد از آن اين مسير از رونق افتاد.

آسياب

آسيابآسياب

در داخل ارگ چهار آسياب يا ارگاه وجود دارد كه اكنون فقط ساختمان هاي آن باقي مانده است. ارگاه به زبان محلي به آسيابي گفته مي شود كه سنگ آسياب آن توسط گاو،اسب يا الاغ چرخانده ميشود. با استفاده از آسياب هاي آبي در كنار رودخانه، آسياب هاي داخل ارگ رونق خود را از دست داد.

آدرس كبوترخانه قورتان اصفهان

آدرس-كبوترخانه-قورتان-اصفهانكبوترخانه

در ضلع شمال غربي و در حاشيه رودخانه زاينده رود، كبوترخانه خودنمايي ميكند كه داراي محيط بيروني ۴۳ متر و ارتفاع ۱۴ متر است و قطر آن حدود دوازده متر است.
معماري اين برج با برج هاي ديگر بسيار متفاوت است به طوري كه نماي بيروني كبوترخانه ها صاف بوده و فشار كمتري را تحمل مي كند و پوسته خارجي آن از ۱۲ سيلو به طور هلالي تشكيل شده است. معماري اين برج با برج هاي ديگر بسيار متفاوت بوده، كه هر كدام از اين سيلوها كار يك پايه را براي اين بنا انجام ميدهند. و در قسمت داخلي داراي تقسيمات شش گانه مي باشد.

مسجد جامع يا همان جمعه

مسجد جامع قورتانمسجد جامع قورتان

در ضلع جنوب شرقي، بيرون ارگ و در حاشيه رودخانه زاينده رود بنايي خودنمايي مي كند.كه قدمت آن به دوره ايلخانيان قرن هفتم برمي‌گردد.

ساختمان اين مسجد دو طبقه و بزرگي آن نشانگر جمعيت زياد روستا در آن زمان بوده است.

براي ادامه ي جاذبه هاي روستاي قورتان كليك كنيد.

الهه عنواني ۹۵/۸/۱۹


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۲۵:۰۸ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]

بهترين ديدني هاي قشم

قشم يكي از بزرگترين و زيباترين جزيره ايست كه در خليج فارس واقع شده است. نگينه بي مثال ايران يكي از بهترين مكان هاي گردشگري است كه ميتواند هر طبيعت گرد و گردشگري را به سوي خود جذب كند. براي آشنايي و و ديدني همه جاذبه ها و بهترين ديدني هاي قشم با تورجور همراه باشيد.
البته جاذبه هاي قشم حدودا ۲۰۰ تايي ميشن كه براي گشت و گذار در آن ها بايد چند روزي را كه در قشم وقت بگذرانيد ولي ما چند تا از مهمترين جاذبه هاي قشم را معرفي مي كنيم.

جزيره ي ناز

تور قشم و هنگام از اصفهان-تور جزيره قشم و هنگام از اصفهان
از بهترين جاهاي ديدني قشم جزيره ناز است كه ۲۲ كيلومتر تا قشم فاصله دارد.جزيره ناز با عروس هاي دريايي و صدف هاي رنگارنگ در تمام فصول سال انتظار شما را مي كشد. مي‌توانيد با ماشين يا پاي پياده در اين جزيره زيبا پيش روي كنيد. اگر هم به غواصي علاقه مند هستيد ميتونيد در آب‌هاي اين جزيره لحظات خيلي زيبايي را براي خودتون رقم بزنيد. جزيره ناز حدود سه هكتار مي باشد و هيچ ساحل شني ندارند ولي صخره هايي به ارتفاع ۵ الي ۱۰ متر دور تا دور آن را در بر گرفته است.

نكته منحصر به فرد در مورد اين جزيره ، جزر و مد آن است . كه وقتي آب دريا پايين ميره يا همون جزرميشه ،ساحل جزيره ي ناز به ساحل قشم وصل ميشود و وقتي كه آب دريا بالا ميره و يا همون مد ميشه ارتباطشون قطع ميشود.

اگر هنگامي كه جزيره مد باشه به جزيره ناز سفر كنيد، نمي تونيد از اون ديدن كنيد ولي ميتونيد تو ساحل زيباي او به گشت و گذار بپردازيد يا اين كه ميتونيد يه روز ديگه رو براي گشت و گذار تو اين جزيره وقت صرف كنيد.

جزيره ي هنگام

جزيره ي هنگام-تورجورجزيره ي هنگام

يكي ديگر از بهترين ديدني هاي قشم جزيره هنگام مي باشد كه در دو كيلومتري قشم و دقيقاً در جنوب مركزي جزيره و جلوي روستاي شيب دراز قرار گرفته است.
قديمي ها به جزيره هنگام، هنيام و هنجام هم مي گفتند. از جاذبه هاي ديدني جزيره هنگام ميتونم تماشاي دسته دلفين ها و آهواني كه از سويي به سوي ديگر مي روند و لاك پشت هاي دريايي و سواحل صخره اي و شني كه ديدن آنها ادمي را به متعجب وا ميدارد،نام ببرم.همچنين ديدن ماهي گيران و تاسيسات انگليسي ها و بازارچه ي قديمي كه اثار هنري و صانيع دستي مردم جزيره در آن يافت ميشود و صداي دائم سنج و دمام هم گوشتان را نوازش ميدهد،هم ميتواند از جاذبه هاي اين جزيره ي رويايي و شگفت انگيز باشد.

جزيره ي هرمز

تور سه جزيره قشم،هنگام،هرمز از اصفهانجزيره ي هرمز

سومين جزيره هرمز است.جزيره اي با خاك قرمز كه از جاذبه هاي طبيعي جزيره ي قشم در جدول بهترين ديدني هاي قشم به علت خاك قرمز آن، ميتوان نام برد.

بكري جزيره ي هرمز به اندازه ي جزيره ي ناز و هنگام نيست،ولي خب خالي از لطف نيس. جاذبه هاي جزيره ي هرمز شامل :ساحل محيط زيست،ساحل منفق،دره ي مجسمه ها،ولي جذاب ترين ديدني هرمز تنگه ي هرمز است ،تنگه اي بلند قامت كه هنگامي كه بالاي آن مي ايستيد ميتونيد رفت و امد كشتي ها را ببينيد و از اين همه ديدني هاي قشم لذت ببريد.

جنگل حرا

تور قشم و سه جزيره ي هنگام و هرمز از اصفهانجنگل حرا قشم-تورجور

در ليست نقشه جاذبه هاي گردشگري قشم ميرسيم به بهترين ديدني هاي قشم يعني جنگل حرا ،جنگلي كه با جز رو مد دريا پديدار و ناپديد ميشود كه اين پديدار شدن ناگهاني انبوهي از درختان حرا چشم هر ببيننده اي را مجذوب خود ميكند.
علت نام گذاري حرا به دليل درختان حرا است كه ميگويند يك ايراني براي اولين بار از هند به قشم اورد.از عجايب هفتگانه جزيره قشم جنگلهاي حرا هستند كه عمري سي تا چهل ميليون سال دارند. طول اين جنگل از بندر لافت تا روستاي سهيلي كشيده شده است..عمق آب جنگل حرا يك الي ۱.۵ متر است و به همين دليل است كه وقتي آب پايين مي‌رود درخت‌ها به مدت شش تا هفت ساعت نمايان مي شوند.

بندر لافت

بندر لافت-تورجوربندر لافت

بندر لافت در شمال غربي جزيره قشم قرار دارد و در قديم جزو مركز جزيره بوده است. اما اگر ديدن خانه هاي روستايي براي تان جذاب است بندرلافت را فراموش نكنيد. قرار گرفتن بادگيرها در كوچه و پس كوچه هاي بندر لافت ، قايق ها و لنج ها، خانه هاي قديمي در ميان درختان سبز گرمسير و نخلستان‌هاي بلند، باعث جذابيت اين روستا شده اند كه اين روستا جزو يكي از بهترين ديدني هاي قشم محسوب ميشود كه ديدن آن اكيدا پيشنهاد ميشود.

دره ستارگان

تور قشم و سه جزيره ي هنگام و هرمز از اصفهاندره ستارگان قشم-تورجور

اگر راه ساحلي قشم را پيش بگيريد به روستاي بركه خلف خواهيد رسيد و با رفتن به شمال اين روستا سرزمين شگفت انگيز پر از كوه هاي تو در توي رسوبي و لايه لايه اي جلو رويتان قرار ميگيرد.
علت دالان ها و ستون ها و حفره هاي تودرتوي كوه ها باد ها و طوفان هاي شديد در گذشته بوده است. اگر از دالان هاي تو در تو عبور كنيد و سري به سوي آسمان بالا ببريد و آسمان آبي را كه در ميان كوه هاي سر به فلك كشيده اند ببينيد،ميتونيد تمام اين شگفتي و زيبايي را درك كنيد.
علت نامگذاري دره ستارگان اين است كه در قديم معتقد بودند حدود دو ميليون سال پيش ستاره اي از آسمان به زمين افتاد كه باعث شد سنگ و خاك و ماسه ها را به شكل عجيب و غريبي در بيايند‌.

تنگه چاهكوه قشم

تنگه ي چاهكوه در قشم-تورجورتنگه ي چاهكوه در قشم-تورجور

اين تنگه در ۷۰ كيلومتري شهر قشم و كنار روستاي چاهوي شرقي واقع شده است كه يكي از بهترين ديدني هاي قشم به حساب مي آيد وقتي به اين دره وارد مي شويد انگار به دنياي پر از وهم خيال پا مي گذاريد. اين دره پر از چاه هاي زياد با عمق كم است كه در قديم روستاييان براي ذخيره آب اين چاه ها را مي كندند كه عمق هركدام به ميليون ها سال پيش قبل برميگردد و علت نامگذاري اين تنگه همين مورد است.

غار خربس

غار خربس-تورجورغار خربس

غار خربس طبق نظر كارشناسان مربوط به دوره مادها است. اين غار در جنوب جزيره قشم در فاصله ۱۵ كيلومتري واقع شده است و حاصل چين خوردگي هاي رشته كوه زاگرس مي باشد. گفته شده است كه در قديم اين مكان جذاب و رمزآلود مكاني براي پرستش مهر و الهه ميترا بوده است و يا مكاني براي نگهداري از استخوان مردگان و يا پناهگاه مردم روستا در مقابل حمله دزدان دريايي بوده است.

خريد از بازار درگهان قشم

خريد از بازار درگهان قشمخريد از بازار درگهان قشم

درگهان بندريست كه در قسمت غربي قشم و در ۳۰ كيلومتري آن واقع شده است.
از گذشته تا به امروز مكاني براي تجارت مهمترين بندرگاه تجاري در سراسر ايران است ،اين شهر در ايام تعطيل پذيراي مسافران بوده است كه راغب هستن سوقاتي هاي ارزان از قشم بخرند.

از جمله مهم ترين مراكز تجاري در آن ميتوان به مرواريد،صدف،اطلس،دو دلفين،زمرد،بازار بزرگ قديم و نگين اشاره كرد.

ادامه ي مطلب بهترين ديدني هاي قشم كليك كنيد.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۵:۲۲ ] [ Elham.g ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب